Trwa ładowanie...

Żyły

Żyły to naczynie krwionośne, którego zadaniem jest prowadzenie krwi do serca. Układ żylny człowieka jest bardzo rozbudowany. Zagrażają mu zakrzepy, które mogą prowadzić do zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych lub żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

spis treści

1. Układ naczyń żylnych człowieka

Składa się on z żył krążenia małego (żyły płucne) oraz żył krążenia wielkiego. Do tych ostatnich należy żyła główna górna oraz żyła główna dolna.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Czym są żylaki?"

Żyły krążenia wielkiego tworzą cztery grupy:

 • układ żył serca,
 • układ żyły głównej górnej (żyły głowy i szyi, żyły kończyny górnej, żyły klatki piersiowej i kręgosłupa piersiowego),
 • układ żyły głównej dolnej (żyły kończyny dolnej, żyły brzucha i miednicy),
 • układ żyły wrotnej.
Najczęstsze przyczyny drętwienia nóg
Najczęstsze przyczyny drętwienia nóg [7 zdjęć]

Jest to choroba autoimmunologiczna mózgu i kręgosłupa. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w wieku

zobacz galerię

2. Przyczyny żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej

Do rozwoju zakrzepicy żył głębokich dochodzi, gdy w układzie żył głębokich powstanie zakrzep. Dotyczy to najczęściej kończyn dolnych. Wyróżnia się trzy postaci zakrzepicy żył głębokich: dystalną (dotyczy żył piszczelowych oraz żył strzałkowych), proksymalną (dotyczy żyły podkolanowej, żył udowych, żył biodrowych oraz żyły głównej dolnej) oraz obrzęk bolesny (postać ostra choroby przebiegająca z bardzo dużym obrzękiem oraz bólem).

Zakrzepica żył głębokich kończyn górnych dotyczy najczęściej żyły pachowej oraz podobojczykowej.

Powstaniu zakrzepu w żyle sprzyjają: wiek powyżej 40. roku życia, otyłość, urazy, niedowład kończyn dolnych, długotrwałe unieruchomienie, nowotwory złośliwe, niewydolność oddechowa, sepsa, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w wywiadzie rodzinnym, trombofilia, niewydolność serca, ciąża, długotrwały lot samolotem, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Powstanie zakrzepu w kończynie górnej najczęściej jest powikłaniem cewnika wprowadzonego do żył centralnych lub uciśnięcia żyły podobojczykowej lub pachowej.

3. Symptomy i leczenie zakrzepicy żył głębokich

W zdecydowanej większości przypadków zakrzepica przebiega bezobjawowo. Na chorobę mogą wskazywać takie symptomy jak:

 • ból, np. łydki podczas chodzenia,
 • obrzęk (postrzegany jako pogrubienie kończyny),
 • bolesność uciskowa,
 • ocieplenie kończyny,
 • stan podgorączkowy lub gorączka.

Leczenie zakrzepicy żył głębokich polega na pełnym unieruchomieniu kończyny i leczeniu uciskowym. Podstawowe znaczenie ma leczenie przeciwkrzepliwe, a u wybranych pacjentów stosuje się ponadto leczenie trombolityczne, trombektomię żylną bądź umieszczenie filtru w głównej żyle.

4. Przyczyny i objawy zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych

Rozwija się najczęściej w obrębie żylaków, stąd mówimy o zapaleniu żylaków. Może wystąpić samoistnie lub być spowodowane długą podróżą w pozycji siedzącej, wysoką temperaturą, ciążą, urazem, ukąszeniem lub użądleniemowada. Zapalenie rozwijające się w żyle przechodzi na tkanki ją otaczające: skórę, nerwy, naczynia chłonne.

Głównymi objawami zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych są: ból, obrzęk oraz zaczerwienienie skóry. Pod skórą wyczuwalny jest guzek lub zgrubienie.

5. Charakterystyka i leczenie przewlekłej niewydolności żylnej

W tej grupie wyróżnia się: chorobę żylakową, zespół pozakrzepowy, pierwotną niewydolność zastawek żylnych oraz zespoły uciskowe. Czynnikami ryzyka są: wiek, predyspozycje genetyczne, otyłość, praca zawodowa wykonywana w pozycji siedzącej lub stojącej, ciąża, stosowanie doustnej antykoncepcji, płaskostopie, zaparcia.

W przypadku przewlekłej niewydolności żylnej niezwykle ważne jest leczenie zachowawcze, w dużej mierze opierające się na metodach niefarmakologicznych. Należą do nich: zmiana stylu życia, kompresoterapia (leczenie uciskowe obejmujące opaski uciskowe, pończochy uciskowe, masaż pneumatyczny przerywany i sekwencyjny.

W przypadku chorób żył podstawowym badaniem jest ultrasonografia z kolorowym Dopplerem, która umożliwia ocenę anatomii i czynności układu żylnego kończyn. Lekarze zlecają również wykonanie pletyzmografii oraz flebodynamometrii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza