Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Żylaki w szczególnych sytuacjach

Wzrost ciśnienia w jamie brzusznej powoduje ucisk na żyły biodrowe i utrudnia odpływ krwi z kończyn dolnych. W takiej sytuacji krew zalega w dolnych partiach ciała. Jeśli taki stan utrzymuje się długo, ryzyko wystąpienia żylaków drastycznie wzrasta.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Czym są żylaki?"

spis treści

1. Dieta i ciąża a żylaki

Dieta uboga w błonnik może doprowadzać do wystąpienia przewlekłych zaparć. W tej sytuacji wypróżnianie wymaga użycia dodatkowych mięśni brzucha, które generują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.

Podnoszenie ciężkich przedmiotów, np. nadmierne ćwiczenia z obciążeniem na siłowni lub praca w magazynach, wymusza generowanie siły poprzez nadmierne napięcie mięśni brzucha.

Powiększająca się w czasie ciąży macica może powodować bezpośredni ucisk na żyły jamy brzusznej, tym samym utrudniając odpływ krwi z kończyn.

2. Choroby a żylaki

Zmiany zapalne i nowotworowe dotyczące macicy czy jajników powodują ich powiększenie, co w efekcie może powodować ucisk na żyły. Dodatkowo choroba nowotworowa sprzyja zaburzeniom w układzie żylnym, głównie pod postacią zmian w krzepliwości krwi.

Do bardzo rzadkich przyczyn wrodzonych występowania żylaków możemy zaliczyć zespół Klippla-Trenaunaya, który jest związany z obecnością przetok tętniczo-żylnych. Zespołowi temu towarzyszą także znamiona barwnikowe i przerost chorej kończyny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny powstawania żylaków w ciąży
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza