Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Zwłóknienie płuc – objawy, przyczyny, kuracja

Media obiegła informacja o 45-letniej Księżnej Mette-Marit cierpiącej na ciężką chorobę. Zwłóknienie płuc, bo o nim mowa, to inaczej samoistne czy idiopatyczne włóknienie płuc. Jest to stan zapalny pęcherzyków płucnych. To rzadki stan chorobowy, który ogranicza się tylko do miąższu płuc i diagnozowany jest u coraz młodszych osób. Niestety, zwłóknienie płuc jest schorzeniem przewlekłym i bardzo szybko postępującym.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Objawy zwłóknienia płuc

Jakie objawy daje zwłóknienie płuc? Przede wszystkim symptomy związane są z układem oddechowym. Pojawia się ciągły kaszel, duszność i niemożliwość swobodnego oddychania. Zwłóknienie płuc powoduje również, że każdy nawet najmniejszy wysiłek fizyczny stanowi dla chorego duży problem. U niektórych chorych widoczne są palce pałeczkowate, które są przyczyną dużego niedotlenienia organizmu. Zwłóknienie płuc może się też objawiać bólem głowy i ogólnym osłabieniem.

Zwłóknienie płuc jest często diagnozowane u osób nałogowo palących papierosy
Zwłóknienie płuc jest często diagnozowane u osób nałogowo palących papierosy

W trakcie badania lekarz może usłyszeć charakterystyczny dźwięk w płucach. W celu potwierdzenia czy wykluczenia choroby wykonywane jest RTG klatki piersiowej, a w niektórych przypadkach lekarz zleca tomografię komputerową. Zdarza się, że obraz radiologiczny nie jest jednoznaczny, dlatego w takim przypadku lekarz może zadecydować o biopsji płuca. Badaniem dodatkowym jest sprawdzenie pojemności płuc, która u zdrowej osoby powinna wynosić około 4 litry. U chorego spadnie do 2 litrów. Zwłóknienie płuc zmienia też obraz morfologii krwi, zmniejsza się zawartość tlenu we krwi, co jest określane, jako hipoksemia.

To też warto wiedzieć

2. Przyczyny zwłóknienia płuc

Jeśli chodzi o zwłóknienie płuc to przyczyn może być wiele. Choroba może mieć podłoże genetyczne, może wynikać z zaburzeń pracy płuc. Do innych przyczyn wywołujących schorzenie może również należeć nałogowe palenie papierosów, ponieważ zwłóknienie płuc jest bardzo często diagnozowane u palaczy. Schorzenie może być również skutkiem ubocznym refluksu żołądkowo – przełykowego czyli stałego zarzucania treści żołądka do oskrzeli i płuc. Przyczyną zwłóknienia płuc jest także zaawansowana postać astmy.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach

zobacz galerię

3. Leczenie chorych płuc

Jak się leczy zwłóknienie płuc? Nie istnieje konkretne leczenie skierowane bezpośrednio na samą dolegliwość. Kuracja polega minimalizowaniu dolegliwości wynikających z wywołujących zwłóknienie chorób, czyli przykładowo leczy się nadciśnienie czy cukrzycę. Jednak w kuracji należy zwrócić uwagę na dostarczanie choremu tlenu. W tym celu lekarz daje skierowanie do ośrodka domowego leczenia tlenem, chory powinien dostać koncentrator, który w domowych warunkach będzie produkował tlen. W kuracji zwłóknienia płuc nie powinno się stosować leków sterydowych. Jest tp choroba śmiertelna i bez odpowiedniego leczenia zabija szybciej niż rak.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Mukowiscydoza
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza