Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

​Zwichnięcie kostki – przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie i powikłania

Zwichnięcie stawu skokowego nazywane potocznie zwichnięciem kostki jest jednym z najczęściej występujących urazów kończyny dolnej. Jest to stan bardzo poważny, który wymaga niezwłocznej interwencji lekarskiej. W przeciwnym wypadku może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Zwichnięcie kostki – przyczyny

Przyczyną zwichnięcia kostki jest na ogół nieprawidłowe ustawienie stopy. Wówczas staw wygina się w niefizjologicznym kierunku. Zdarza się, że staw zaraz po zwichnięciu sam wraca do prawidłowej pozycji. Niemniej jednak często konieczna jest interwencja lekarza. Czynności podczas których dochodzi do zwichnięcia kostki to bieg czy marsz po nierównym podłożu. Ponadto zwichnięcia kostki zdarzają się również podczas chodzenia w wysokim obuwiu czy też w trakcie gier zespołowych na skutek kopnięcia.

Zwichnięcie kostki powoduje dolegliwości bólowe
Zwichnięcie kostki powoduje dolegliwości bólowe

2. Zwichnięcie kostki – objawy

Zwichnięcie kostki objawia się przede wszystkim bardzo silnym bólem podczas zwichnięcia. Dolegliwość nasila się oraz pojawiają się trudności w poruszaniu kończyną. Dodatkowo występuje także opuchlizna w  miejscu zwichnięcia oraz niejednokrotnie widoczny krwiak.

3. Zwichnięcie kostki - zapobieganie

Zwichnięcia kostki to urazy, które są mechaniczne dlatego też działania prewencyjne nie będą mogły opierać się o stosowanie na przykład suplementacji preparatami aptecznymi. Niemniej jednak można próbować zapobiegać tego typu urazom na inne sposoby:

 • osoby, których stawy są osłabione i niestabilne mogą stosować usztywnienia wykonywane z bandaży elastycznych czy nosić opaski uciskowe. Ponadto wskazane jest noszenie obuwia, z wyższą cholewką, które samo w sobie będzie stanowiło stabilizator dla kostki. Ponadto będzie amortyzowało staw i dzięki temu chroniło go przed zwichnięciem
 • kobiety, powinny zrezygnować z noszenia wysokiego obuwia, w szczególności szpilek,
 • wybieranie odpowiednich tras spacerowych takich aby nie narażać stóp na nierówne powierzchnie,
 • przeprowadzanie rozgrzewki przed ćwiczeniami, gdyż ścięgna i mięśnie które nie są rozgrzane przed wykonywaniem ćwiczeń są znacznie bardziej narażone na występowanie urazów.

4. Zwichnięcie kostki – leczenie

Leczenie zwichnięcia kostki nie obędzie się bez interwencji lekarza. Konieczne jest najczęściej nastawienie zwichniętej kostki. Ponadto kończyna musi być unieruchomiona na kilka tygodni. Jeśli natomiast doszło do uszkodzenia ścięgien i mięśni to może być konieczny zabieg operacyjny. Kostka, która już raz uległa zwichnięciu może takiemu urazowi ulec ponownie, dlatego też konieczna jest szczególna uwaga podczas chodzenia.

 

5. Zwichnięcie kostki – powikłania

Do powikłań po zwichnięciu kostki można zaliczyć:

 • kolejne zwichnięcia kostki, które będą powstawały na skutek mniejszych obciążeń,
 • uszkodzenia ścięgien i więzadeł odpowiedzialnych za stabilizację stawu,
 • krwawe wylewy do torebek stawowych, które ostatecznie mogą skutkować zwyrodnieniami stawów,
 • upośledzenie ruchomości stawów a przez to problemy z chodzeniem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza