Trwa ładowanie...

Związek aluminium z chorobą Alzheimera

Aluminium jest metalem powszechnie wykorzystywanym w codziennym życiu. Począwszy od akcesoriów kuchennych, przez narzędzia, po przemysł. Według najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Keele, metal ten odgrywa znaczącą rolę w rozwoju choroby Alzheimera.

Do tej pory nie było zgodności środowiska naukowego, co do tego, jak aluminium wpływa na destrukcję mózgu. Bardzo ważnym jest stwierdzenie, że aluminium najprawdopodobniej nie jest jedynym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój choroby, ale istnieje duża szansa, że znacznie przyczynia się do jej wystąpienia. Jak wykazano do tej pory, zawartość aluminium w mózgu osób chorujących na alzeheimera jest znacznie większa w porównaniu do osób w tym samym wieku, bez cech choroby.

Dotyczy to szczególnie pacjentów, którzy byli narażeni na ekspozycję środowiskową lub na skutek przebywania w miejscach bogatych w aluminium na przykład ze względu na rodzaj wykonywanej pracy.

Zobacz film: "Grillowanie gorsze od palenia papierosów"

Czy aluminium ma związek z występowaniem choroby Alzheimera?
Czy aluminium ma związek z występowaniem choroby Alzheimera? (123RF)

Przypuszcza się również, że wczesne występowanie choroby (od 50-60 roku życia) związane jest najprawdopodobniej ze zwiększoną (znacznie większą niż normalnie) ekspozycją na aluminium.

Wykazano również, że stężenia aluminium u osób, u których występowała rodzinna skłonność do choroby Alzheimera, są podobne do tych pacjentów, którzy zmarli z powodu encefalopatii spowodowanej aluminium w przebiegu chorób nerek.

Cała analiza została stworzona w oparciu o badanie mikroskopowe z fluorescencją, zapewniające najbardziej wiarygodne wyniki badań. Wczesne występowanie choroby Alzheimera jest również podyktowane pewną skłonnością genetyczną, co także może mieć związek z większą zdolnością do akumulacji aluminium w mózgu.

Należy pamiętać, że największym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera jest wiek, a wraz z wiekiem wzrasta również nasza zdolność do kumulacji aluminium w ciele. Metal, jakim jest aluminium to znana neurotoksyna, która może przyczyniać się do rozwoju choroby. Jest też toksyczna dla organizmu.

Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń - aluminium ma związek z chorobą Alzheimera.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera.

zobacz galerię

Starajmy się więc ograniczyć użycie aluminium w codziennym życiu. Czasami proste rozwiązania są w stanie zapobiec poważnym konsekwencjom występującym w przyszłości.

Naturalnie, w przypadku metalu, jakim jest aluminium, sprawa nie będzie łatwa, bowiem znajduje się on w dużych ilościach w większości przedmiotów, które nas otaczają. Szczególnie dotyczy to kuchni i przyrządów używanych do przygotowywania czy pakowania pożywienia. Warto jednak spróbować.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza