Trwa ładowanie...

Zwalczyli nowotwór bez operacji i chemioterapii. Przełom w walce z rakiem piersi

Monika Matuszko
15.11.2016 14:58

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet, z powodu którego każdego dnia umiera 13 Polek. W walce z tym nowotworem dokonał się przełom.

Profesor Nigel Bundred podczas Europejskiej Konferencji Raka Piersi w Amsterdamie zaprezentował wyniki zastosowania u pacjentów onkologicznych leku o nazwie Herceptin (trastuzumab) wraz z lekiem Lapatinib. Te dwa środki są już wykorzystywane w leczeniu raka piersi, jednak po raz pierwszy dokonano ich równoczesnego podania pacjentkom - przed wykonaniem operacji i chemioterapią.

Rak piersi - czynniki ryzyka
Rak piersi - czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka w każdym schorzeniu, jak np. w raku piersi, dzieli się na modyfikowalne i niemodyfikowalnie.

zobacz galerię

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

Celem finansowanego przez Cancer Research UK badania było wykorzystanie połączenia tych leków w zwalczeniu białka zwanego HER2, które wpływa na wzrost i podział komórek nowotworowych. 

Do badania zostało wytypowanych 257 kobiet z nowotworem piersi. Połowie z nich podano kombinację Herceptin i Lapatinib, druga połowa otrzymała jedynie pierwszy z leków. W ciągu 2 tygodni u 11 proc. kobiet z pierwszej grupy zniknęły komórki rakowe, u 17 proc. z nich guzki nowotworowe zostały znacząco zmniejszone. U 3 proc. kobiet, które zażyły jeden z leków, guzki zmniejszyły się, jednak w całej tej grupie nie zanotowano całkowitego zaniku komórek nowotworowych. 

Przełom w walce z rakiem piersi
Przełom w walce z rakiem piersi (123rf)

Forma takiego leczenia sprawia, że nie ma konieczności wykonywania operacji oraz stosowania chemioterapii. Tym samym skutki uboczne podawania chemii, jak wypadanie włosów, wymioty i zmęczenie, są niwelowane. Wyniki tych badań są ważnym krokiem w kierunku walki z tą poważną chorobą, stanowiąc alternatywę dla dotychczas stosowanego leczenia.

Zobacz także:

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Nowotwór piersi może być zwalczony bez operacji i stosowania chemioterapii
Nowotwór piersi może być zwalczony bez operacji i stosowania chemioterapii (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza