Zwalczyli nowotwór bez operacji i chemioterapii. Przełom w walce z rakiem piersi
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet, z powodu którego każdego dnia umiera 13 Polek. W walce z tym nowotworem dokonał się przełom.
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
Profesor Nigel Bundred podczas Europejskiej Konferencji Raka Piersi w Amsterdamie zaprezentował wyniki zastosowania u pacjentów onkologicznych leku o nazwie Herceptin (trastuzumab) wraz z lekiem Lapatinib. Te dwa środki są już wykorzystywane w leczeniu raka piersi, jednak po raz pierwszy dokonano ich równoczesnego podania pacjentkom - przed wykonaniem operacji i chemioterapią.
Celem finansowanego przez Cancer Research UK badania było wykorzystanie połączenia tych leków w zwalczeniu białka zwanego HER2, które wpływa na wzrost i podział komórek nowotworowych.
Do badania zostało wytypowanych 257 kobiet z nowotworem piersi. Połowie z nich podano kombinację Herceptin i Lapatinib, druga połowa otrzymała jedynie pierwszy z leków. W ciągu 2 tygodni u 11 proc. kobiet z pierwszej grupy zniknęły komórki rakowe, u 17 proc. z nich guzki nowotworowe zostały znacząco zmniejszone. U 3 proc. kobiet, które zażyły jeden z leków, guzki zmniejszyły się, jednak w całej tej grupie nie zanotowano całkowitego zaniku komórek nowotworowych.
Forma takiego leczenia sprawia, że nie ma konieczności wykonywania operacji oraz stosowania chemioterapii. Tym samym skutki uboczne podawania chemii, jak wypadanie włosów, wymioty i zmęczenie, są niwelowane. Wyniki tych badań są ważnym krokiem w kierunku walki z tą poważną chorobą, stanowiąc alternatywę dla dotychczas stosowanego leczenia.
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.