Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Żółty nalot na języku - przyczyny, choroby, leczenie

Żółty nalot na języku może pojawić się z rozmaitych powodów. Zdarza się u osób, które nałogowo palą papierosy, albo przyjmują pokarmy lub przyprawy barwiące ich język na żółto. Wiele schorzeń takich jak np. choroba dwunastnicy czy dróg żółciowych również może spowodować żółty nalot na języku. Może świadczyć też o zaburzeniach innych narządów wewnętrznych człowieka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Przyczyny żółtego nalotu na języku

Żółty nalot na języku może oznaczać, że organizm został zakażony Helicobacter pylori - gram-ujemną bakterią należącą do pałeczek. Jej obecność zwiększa ryzyko wystąpienia chorób żołądkowych.

Wśród nich chorobę zapalną oraz wrzodową żołądka. Żółty nalot na języku może być również związany z refluksem dwunastnico- żołądkowym. Jest to dolegliwość polegająca na cofaniu się żółci wraz z sokami trzustkowymi do żołądka.

Długotrwałe spożywanie leków również może powodować żółty nalot na języku. Tak samo bywa w przypadku braku witamin w organizmie oraz innych czynników zewnętrznych takich jak: nałogowe palenie wyrobów tytoniowych oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Żółty nalot na języku może pojawić się u dzieci
Żółty nalot na języku może pojawić się u dzieci

Jednak nie zawsze żółty nalot na języku powinien wywoływać zaniepokojenie i obawę o własne zdrowie. Czasami przyczyna jest prozaiczna. Zdarza się tak u kawoszy, czyli osób które namiętnie wypijają czarny płyn w zbyt dużych ilościach. Nalot może być także wynikiem spożycia potraw z dużą ilością ostrych, pikantnych lub o żółtym zabarwieniu przypraw.

2. Choroby związane z nalotem na języku

Żółty nalot na języku może pojawić się z różnych przyczyn, jednak nie należy tego zjawiska bagatelizować. Jeśli nie schodzi przez dłuższy czas, należy udać się do specjalisty, gdyż istnieje podejrzenie, że organizm w taki sposób sygnalizuje o chorobach lub infekcjach bakteryjnych.

Żółty nalot na języku może wskazywać na obecność wcześniej wspomnianej bakterii Helicobacter pylori. Powoduje ona schorzenia, takie jak: zapalenie śluzówki oraz wrzody na dwunastnicy, a nawet może przyczynić się do powstania groźnych nowotworów.

Zalicza się do nich: raka wątrobowokomórkowego, żołądka, a także chłoniaka błony śluzowej żołądka.

Musisz to wiedzieć

3. Leczenie nalotu

Żółty nalot na języku może być incydentalny albo sygnalizować o infekcjach. Zdarza się, też że w tym samym czasie od momentu jego pojawienia się występują również dolegliwości związane z układem pokarmowym.

Należy więc od razu udać się do lekarza, aby zdiagnozować przyczynę jego powstania. Jeśli w porę odkryje się przyczynę (np. obecność w organizmie bakterii Helicobacter pylori), jest szansa na uniknięcie wielu groźnych chorób i nowotworów.

Specjalista powinien zlecić badanie krwi lub śliny, a niekiedy także moczu i kału. Diagnozę można także postawić za pomocą gastroskopii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr Krystyna Pogoń
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza