Trwa ładowanie...

Żółtaczka pokarmowa – przyczyny, objawy, leczenie

Żółtaczka pokarmowa, czyli wirusowe zapalenie typu A to choroba, która może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Rocznie dochodzi do ponad 1 miliona zachorowań. Jak można się zarazić żółtaczką pokarmową oraz jakie są jej objawy?

Zobacz film: "Prastary wirus. Czai się w naszych genach powodując uzależnienia"

spis treści

1. Żółtaczka pokarmowa – charakterystyka

Wirus żółtaczki pokarmowej za sprawą niewielkich rozmiarów bez problemów przenika przez układ pokarmowy do wątroby. Namnaża się on w cytoplazmie komórek wątrobowych, co zaburza funkcjonowanie wątroby. Najczęstsze zarażenia wirusem wiązane są głównie z krajami Azji oraz Afryki, ale zachorowania w Europie zdarzają się coraz częściej. Chorobie można zapobiec poprzez prawidłowe przestrzeganie zasad higieny. Na żółtaczkę pokarmową najczęściej chorują dzieci. U młodych ludzi choroba zazwyczaj przebiega łagodnie, a nawet bezobjawowo. U dorosłych przebiega ciężej. Zarażeniom wśród dzieci sprzyjają duże skupiska osób np. przedszkola lub żłobki. Żółtaczka pokarmowa często nazywana jest chorobą brudnych rąk. Do zarażeń wirusem często dochodzi np. poprzez przygotowanie jedzenia brudnymi rękami.

2. Żółtaczka pokarmowa – jak można się zarazić?

W większości przypadków do zakażenia dochodzi w wyniku:

 • Spożycia skażonej wirusem wody;
 • Spożycia żywności mytej w skażonej wodzie lub jedzenia brudnymi rękami;
 • Kontakty seksualne (bez zapezpieczeń)
 • Kontakt z osobą zarażoną;
 • Zarażenie poprzez krew.
Żółtaczka (zmiany skórne i twardówkowe)
Żółtaczka (zmiany skórne i twardówkowe)

Wirus HAV powoduje zapalenie wątroby typu A. Ten typ nazywany jest także żółtaczką pokarmową.

zobacz galerię

Na chorobę zapadają najczęściej osoby pracujące na oczyszczalniach ścieków, pracownicy przedszkoli i żłobków lub osoby pracujące w wojsku i służbie zdrowia.

3. Żółtaczka pokarmowa – objawy

Okres wylęgania wirusa trwa około miesiąca. W tym czasie nie daje on żadnych objawów. Objawy zakażenia często można pomylić z zatruciem pokarmowym. Do objawów żółtaczki pokarmowej można zaliczyć:

4. Żółtaczka pokarmowe – zapobieganie

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zarażeniom jest wykonanie szczepienia ochronnego. Powstałe po szczepieniu przeciwciała mogą chronić organizm nawet przez całe życie. Szczepienia szczególnie zaleca się osobom pracującym przy nieczystościach i odpadach. W uniknięciu zarażenia mogą pomóc następujące zasady:

 • Przestrzeganie zasad higieny;
 • Picie wody butelkowanej lub przygotowanej w krajach wysokiego ryzyka zarażeniem WZW A;
 • Ochrona jedzenia przed owadami;
 • Spożywanie posiłków po obróbce termicznej (gotowanie, smażenie, pieczenie).

5. Żółtaczka pokarmowa – diagnoza i leczenie

Chorobę diagnozuje się za pomocą badań krwi. W przypadku zakażenia u chorego stwierdza się zwiększoną aktywność aminotransferazy alaninowej i asparaginianowej, a także wyższe stężenie bilirubiny.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Na leczenie żółtaczki pokarmowej nie ma w pełni skutecznego sposobu. Choroba zazwyczaj mija sama. Chorym zaleca się unikanie aktywności fizycznej i odpowiednie nawadnianie organizmu. Czasami żółtaczka pokarmowa może wiązać się z różnego rodzaju powikłaniami. Możemy do nich zaliczyć: nadostre zapalenie wątroby, anemię aplastyczną lub cholestazę. Powikłania zdarzają się rzadko, lecz są grożne i mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza