Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn

Żołądek - charakterystyka, choroby żołądka, zioła na żołądek

Objawy chorób żołądka nie są charakterystyczne, nie bagatelizuj więc „zwykłego” bólu brzucha czy nudności. Dolegliwości te mogą okazać się bowiem pierwszymi symptomami raka lub wrzodów żołądka. W profilaktyce chorób żołądka ważną rolę odgrywa dieta. Sprawdź, jakie zioła pomogą zapobiec powstaniu wrzodów w śluzówce żołądka.

spis treści

1. Gdzie jest żołądek?

Żołądek to część układu pokarmowego. Jest zbudowany z mięśni, a kształtem przypomina hak. W organizmie człowieka jest umiejscowiony w jamie brzusznej na wysokości 11 kręgu piersiowego. Narząd ten łączy się u góry z przełykiem, a u dołu z dwunastnicą. Wielkość żołądka zależy m.in. od wypełnienia i napięcia ścian. Jego pojemność waha się od 1000 do 3000 ml.

Zobacz film: "Jak działa żołądek?"

Żołądek odpowiada za proces rozdrabniania spożytego pokarmu i jego wyjałowienie. Wydziela sok żołądkowy, który zawiera enzymy trawienne (podpuszczkę i pepsynogen) i kwas solny niszczący drobnoustroje. W żołądku odbywa się trawienie białek i tłuszczów.

2. Chorobyb żołądka

2.1. Rak żołądka

Rak żołądka to nowotwór złośliwy, który jest przyczyną śmierci co trzeciego mężczyzny i co piątej kobiety po 50. roku życia. Powodem zachorowania na tę chorobę jest niewłaściwy sposób odżywiania się, którego podstawą są produkty słone, wędzone i konserwowe. W profilaktyce raka żołądka zaleca się dietę bogatą w surowe warzywa i owoce. Ryzyko zachorowania jest większe u osób z nałogami.

Rak żołądka -objawy nie są specyficzne, co utrudnia rozpoznanie choroby w pierwszym etapie rozwoju. Chory odczuwa nudności i pieczenie w żołądku. Cierpi z powodu wymiotów. Ma wzdęcia, po posiłku doskwierają mu dolegliwości bólowe w nadbrzuszu. Nie ma apetytu, jest osłabiony i skarży się na nieuzasadnione zmęczenie. Obserwuje się u niego utratę masy ciała. Podczas wypróżnień może zauważyć krew w stolcu. Kał może zmienić kolor na czarny.

Dla wykluczenia lub potwierdzenia diagnozy przeprowadzana jest gastroskopia żołądka. Badanie to pozwala obejrzeć śluzówkę żołądka od wewnątrz i pobrać wycinek do obejrzenia pod mikroskopem. Szansę wyleczenia daje operacja usunięcia żołądka (lub jego części) wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi. Po gastroskopii czasami pacjentowi zaleca się chemioterapię.

2.2. Wrzody żołądka

Choroba wrzodowa żołądka ma związek z pojawianiem się ubytków w śluzówce tego narządu. Z powodu wrzodów trzykrotnie częściej cierpią mężczyźni niż kobiety. Wrzody mogą być wielkości ziarna pieprzu, a nawet osiągać średnicę kilku centymetrów. Przyczyny wrzodów to m.in. nadmierna ilość kwasu solnego w soku trawiennym, który uszkadza błonę śluzową. U 7 na 10 chorych powodem rozwoju ubytków jest zakażenie bakterią Helicobacter pyloli, do którego dochodzi drogą pokarmową. Do powstania wrzodów żołądka mogą przyczynić się również nałogi (alkohol, papierosy). Nie bez znaczenia jest czynnik genetyczny, u krewnych pierwszego stopnia ryzyko zachorowania wzrasta bowiem trzykrotnie. Inne czynniki sprzyjające rozwojowi choroby wrzodowej żołądka to stres, nadużywanie kawy i ostrych przypraw.

Wrzody żołądka - objawy to przede wszystkim piekący ból w nadbrzuszu, który doskwiera po posiłku (zwłaszcza takim, który został mocno przyprawiony, albo kwaśnym) lub rano, przed śniadaniem. Wówczas można odnieść wrażenie, że po prostu czuje się głód. Po jedzeniu chory może mieć poczucie pełności. Dla wrzodów żołądka typowy jest odruch wymiotny poprzedzony nudnościami.

3. Najlepsze zioła na wrzody żołądka

Na chorobę wrzodową żołądka stosuje się zioła bogate w garbniki, które sprzyjają gojeniu się ran w śluzówce tego narządu. Garbniki wykazują bowiem działanie ściągające, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Najskuteczniejsze zioła na wrzody to m.in.: korzeń szczawiu lancetowatego, liście szałwii, kora dębu, ziele dziurawca i krwawnika. Wymienione zioła na problemy żołądkowe mogą być podstawą domowej kuracji uzupełniającej leczenie zalecone przez lekarza. Z kolei usprawnieniu trawienia sprzyja picie ziołowej herbaty, zaś na chorobę refluksową, nazywaną potocznie zgagą, pomoże napar z korzenia arcydzięgla lekarskiego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Choroby śledziony
Na chorobę wrzodową żołądka stosuje się zioła bogate w garbniki
Na chorobę wrzodową żołądka stosuje się zioła bogate w garbniki (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza