Trwa ładowanie...

Znamiona u niemowląt – czy mogą być niebezpieczne?

Rodzice z niepokojem spoglądają na wszelkie zmiany skórne, jakie pojawiają się na ciele ich dziecka. Często są zaskoczeni, kiedy zauważają, że pierwsze zmiany są wrodzone lub pojawiają się tuż po porodzie. Rodzi to niepewność i lęk o zdrowie malucha. Czy słusznie?

spis treści

1. Znamiona naczyniowe

Można wyróżnić dwa rodzaje znamion u niemowląt: naczyniowe (naczynkowe) i barwnikowe.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Znamiona naczyniowe to przerośnięte lub rozszerzone naczynka krwionośne. Znamiona te mają charakter wrodzony bądź pojawiają się do trzech miesięcy po porodzie. To dosyć częste zmiany o czerwonym zabarwieniu, które zauważyć można na ciele co dziesiątego niemowlęcia.

Mimo, że początkowo mogą one zwiększać swój rozmiar, to ostatecznie znikają jeszcze w wieku dziecięcym (najczęściej do 10. roku życia). Nie ma konieczności usuwania ich, chyba, że wyraźnie oszpecają dziecko. Ze względu na zabarwienie, znamiona naczyniowe pospolicie nazywane są myszkami, uszczypnięciem bociana, maliną lub pocałunkiem anioła.

Zobacz odpowiedzi eksperta

2. Znamiona barwnikowe

Znamiona barwnikowe są wynikiem nagromadzenia barwnika – melaniny, która odpowiada na barwę włosów, skóry i koloru tęczówki. Zmiany te mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Mogą występować w postaci piegów, brodawek, pieprzyków lub tzw. myszki (brązowego znamienia pokrytego włosami). Na ogół takie znamiona nie są niebezpieczne, ale warto być pod stałą obserwacją najbliższego onkologa dziecięcego - mówi lek. Zbigniew Żurawski – chirurg, onkolog.

Niektóre znamiona są płaskie, inne wypukłe. Nie bez znaczenia jest ich rozmiar oraz miejsce występowania. Największy niepokój budzą bowiem duże znamiona oraz zmiany, które są narażone na działanie promieni słonecznych, podrażnienia bądź otarcia.

Mimo, że wiele zmian pojawiąjacych się na skórze niemowlęcia zniknie samoistnie, to warto pokazać je jak najwcześniej lekarzowi pierwszego kontaktu. Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli dane znamię zmieni swoje zabarwienie lub wielkość. Rodzice powinni udać się na konsultację także wtedy, gdy w obrębie zmiany zauważą stan zapalny, guzki lub inne nieprawidłowości.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy wykonać dermatoskopię – nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala na obejrzenie zmiany pod powiększeniem i określenie stopnia zagrożenia. Badanie to jest łatwe do przeprowadzenia, ale trudne w interpretacji, dlatego najlepiej wybrać doświadczonego specjalistę, który zajmuje się diagnostyką czerniaka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza