Trwa ładowanie...

Znamiona barwnikowe – kiedy usuwać?

Większość z nas posiada co najmniej kilka znamion barwnikowych, nazywanych potocznie pieprzykami. Niektóre z nich są wrodzone, inne pojawiają się w wieku dziecięcym, nasilają w okresie dojrzewania bądź pojawiają się w kolejnych latach. Przez jednych uważane za charakterystyczny znak dodający uroku, przez innych za defekt kosmetyczny, który należy usunąć. Czy w każdym przypadku są one niegroźne?

1. Obserwacja znamion barwnikowych

Za znamiona barwnikowe uważa się zmiany, które są utworzone z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. Mogą one występować zarówno w formie pojedynczej, jak i mnogiej. Ich wielkość może być bardzo różna – od niewielkich kropek po zmiany obejmujące znaczną część ciała.

Każde znamię barwnikowe powinno być regularnie obserwowane. Warto skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia nieregularnych lub postrzępionych znamion. Bywa, że niektóre z nich zwiększają swój kształt lub zmieniają zabarwienie. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą, który po wykonaniu odpowiednich działań określi, czy dane znamię nie wykazuje cech zezłośliwienia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Ocena znamion barwnikowych i wskazania do usunięcia

Obserwacja i ocena zmian barwnikowych możliwa jest dzięki dermatoskopii. Metoda ta pozwala w nieinwazyjny i bezbolesny sposób wykryć znamiona podejrzane o charakter nowotworowy. Badanie wykonywane jest specjalnym urządzeniem – dermatoskopem. Po przyłożeniu do skóry, lekarz jest w stanie obejrzeć skórę nawet w dziesięciokrotnym powiększeniu. Jeśli zmiana wydaje mu się podejrzana, zaleca jej wycięcie.

Za podejrzane traktuje się znamiona o średnicy większej niż 6 mm lub te, które zmieniają swój wygląd, rozmiar lub kształt. Niepokojące wydają się również znamiona, które krwawią lub swędzą, a także są nierówne i niesymetryczne. Po chirurgicznym usunięciu takiej zmiany, lekarz pobiera wycinek histopatologiczny, który następnie oddaje do zbadania w laboratorium.

Zobacz odpowiedzi eksperta

3. Proces gojenia

Po wycięciu znamienia, zakładany jest opatrunek. Jeśli lekarz nie zalecił zmiany opatrunku to można go pozostawić aż do czasu ściągnięcia szwów. Obecnie stosuje się nowoczesne opatrunki, które mogą być stosowane długoterminowo, bez niekorzystnego wpływu na ranę. - informuje lek. Tomasz Stawski, chirurg. Po kilku tygodniach od usunięcia szwów wytwarza się prawidłowa blizna. W tym czasie można stosować specjalne preparaty, najlepiej w formie żelów lub maści. Polecam preparaty stosowane miejscowo z zawartością silikonu (np. Dermabliz silikon, Veraderm, Dermatix). Preparaty takie stosuje się dwa razy dziennie dokładnie wmasowując w bliznę przez około 5 minut. - dodaje chirurg.

Wycinanie znamion barwnikowych jest jednym z elementów profilaktyki czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry. Diagnoza postawiona odpowiednio wcześnie pozwala na całkowite wyleczenie, dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, warto udać się na konsultację do dermatologa, chirurga lub onkologa.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Krioterapia miejscowa
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza