Trwa ładowanie...

Znaczenie samokontroli w terapii cukrzycy

W terapii cukrzycy szczególne znaczenie odgrywa samokontrola. Chory, który obserwuje wahania glukozy we krwi na co dzień, zaczyna lepiej rozumieć swoją chorobę.

Zobacz film: "Glikemia poposiłkowa"

Badanie stężenia glukozy we krwi ma na celu ocenę wyrównania cukrzycy, ocenę wpływu spożywanych posiłków, aktywności fizycznej i innych czynników (np. dodatkowej innej choroby) na stężenie glukozy we krwi, a także optymalizację terapii.

1. Zasady samokontroli w cukrzycy

Przed przystąpieniem do samodzielnego badania stężenia glukozy we krwi za pomocą glukometru ustal z lekarzem następujące kwestie:

 1. o jakich porach i jak często wykonywać badania (pory, w jakich wykonuje się badania: na czczo, przed i 1,5-2 godziny po głównych posiłkach, przed snem, w nocy między godz. 2.00 a 4.00; dodatkowo: w razie złego samopoczucia, przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym, podczas dodatkowej innej choroby, przed rozpoczęciem prowadzenia samochodu itp.);
 2. indywidualny plan badań, który zależy między innymi od sposobu leczenia, twojego trybu życia i innych czynników;
 3. jakie powinny być twoje docelowe wartości stężenia glukozy we krwi

(na czczo i przed posiłkami, po posiłkach, przed snem i w nocy); 4. jak postępować w przypadku za wysokich wartości stężenia glukozy we krwi (hiperglikemii) i niedocukrzenia (hipoglikemii);

Ponadto, przeczytaj dokładnie instrukcję glukometru. Poproś lekarza lub pielęgniarkę, aby sprawdzili, czy wykonujesz pomiar prawidłowo. Oprócz tego ważne jest, aby stale poszerzać swoją wiedzę o cukrzycy i starać się obserwować, co wpływa na co dzień na wahania stężenia glukozy we krwi i jak można poprawić kontrolę cukrzycy.

2. Prowadzenie dzienniczka samokontroli w cukrzycy

Notatki własne chorego (w notesie/zeszycie czy na luźnych kartkach). Często taka forma jest mało czytelna dla lekarza i nie zawiera wszystkich istotnych informacji niezbędnych do podjęcia właściwej decyzji dotyczącej np. zmiany stosowanego leczenia.

Zeszyt/dzienniczek samokontroli, z gotowymi rubrykami do wpisywania wyników.

Pamiętaj:

 • Cukrzyca jest chorobą, w której jednym z warunków uzyskania dobrych wyników jest aktywny udział osoby chorej w jej terapii.
 • Ważnym jej elementem jest samokontrola stężenia glukozy we krwi, dzięki której można ocenić, czy cukrzyca jest dobrze wyrównana o różnych porach doby i jak różne czynniki wpływają na stężenie glukozy we krwi (ustal z lekarzem zasady i plan badań).
 • Istotne jest rejestrowanie w sposób systematyczny (w formie, która jest dla ciebie najbardziej optymalna) wyników badań.
 • Jeżeli stwierdzisz nieprawidłowe stężenia glukozy we krwi, to zawsze staraj się zrozumieć, co było ich przyczyną, przedyskutuj to z lekarzem lub pielęgniarką.
 • Zainwestowany czas w naukę i systematyczną samokontrolę będzie procentował w bliższej i dalszej przyszłości.

Przed decyzją o zmianie sposobu leczenia cukrzycy konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Powikłania
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza