Trwa ładowanie...

Zmiany w świadczeniach opiekuńczych

Od nowego roku zaszły zmiany dotyczące świadczeń przyznawanych osobom opiekującym się niepełnosprawnymi bliskimi. Dzięki temu większa niż dotąd liczba osób będzie mogła liczyć na finansowe wsparcie.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

W dalszym ciągu do grona osób uprawnionych do otrzymania zasiłku zaliczają się rodzice, opiekunowie faktyczni, osoby będące rodziną zastępczą spokrewnioną, a także te, objęte obowiązkiem alimentacyjnym.

Co się zmieniło? Do tej pory osoby, które podejmowały pracę, nie mogły jednocześnie otrzymywać zasiłku z racji zajmowania się potrzebującym opieki członkiem rodziny. Konieczna była zatem rezygnacja z zatrudnienia. Na finansowe wsparcie nie mogła liczyć także osoba, która, mając status bezrobotnego, zaczęła opiekować się bliskim, który doznał uszczerbku na zdrowiu.

Kryterium rezygnacji z pracy przestało być już obowiązujące, a ośrodki pomocy społecznej, które przyznają tego typu świadczenia, będą sprawdzały tylko to, czy wnioskodawca rzeczywiście jest opiekunem niepełnosprawnego. Jeżeli dochód opiekuna nie przekracza 664 zł na członka rodziny miesięcznie, opiekun osoby dorosłej może dostać 520 zł.

Na otrzymanie specjalnego zasiłku opiekuńczego mają także szansę małżonkowie. Do tej pory, ze względu na nieprecyzyjne regulacje prawne, było to utrudnione, gdyż obowiązek alimentacyjny nie był wpisany do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Dobrą wiadomością dla rodziców mających pod opieką dysfunkcyjne dziecko jest fakt, że przyznawane im świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie o 200 zł miesięcznie. Zmianę uznać można za efekt protestu, który zaowocował przeprowadzaną etapowo nowelizacją ustawy z 2003 roku. Od stycznia do 31 grudnia 2015 roku zasiłek pielęgnacyjny będzie wynosił 1200 zł. Rodzice nie muszą składać jednak nowego wniosku. Informacja o podwyżce znajdowała się w decyzji dotyczącej pierwszego zwiększenia kwoty, do której doszło w maju ubiegłego roku. Dokument ten zawierał również zapis o kolejnym zwiększeniu przysługującej opiekunom kwoty. Od 1 stycznia przyszłego roku świadczenie pielęgnacyjne wynosić będzie 1300 zł.

Dodatkowo w planach są regularne waloryzacje świadczenia pielęgnacyjnego, które wcielane w życie mają być każdego roku z dniem 1 stycznia. Za wskaźnik waloryzacji posłuży procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza