Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Zmiany na liście leków refundowanych od 1.05.2016

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt dotyczący zmian w wykazie leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zmiany wejdą w życie 1 maja 2016 r.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Jakie zmiany przewiduje Ministerstwo Zdrowia?

Od 1 maja 2016 roku będzie obowiązywała nowa lista leków, na której znajdą się 73 produkty, będące odpowiednikami dotychczas refundowanych. Wykaz został poszerzony między innymi o produkty zawierające parykalcytol, stosowany w leczeniu nadczynności przytarczyc oraz o brentuximab vedotin, wykorzystywany w chemioterapii.

W trakcie dwumiesięcznych negocjacji Ministerstwo Zdrowia wzięło pod lupę 498 wniosków. 324 z nich dotyczyło przedłużenia decyzji o refundacji, 119 mówiło o objęciu refundacją i ustaleniu ceny urzędowej, a ostatnie 46 – o obniżeniu urzędowej ceny zbytu.

Pierwsze obwieszczenie zmian w tej sprawie było już w marcu. W porównaniu z nim projekt w zakresie listy aptecznej został poszerzony o 73 nowe produkty, które są odpowiednikami tych, które dotychczas były refundowane. W refundacji aptecznej wprowadzono także nową substancję – paricalcitol. Utworzono także nowy program lekowy, w ramach którego uwzględniono refundację substancji brentuximab vedotin.

2. Leczenie nadczynności przytarczyc będzie refundowane

Refundowane będą konkretnie dwa produkty lecznicze z substancją czynną paricalcitol, a więc:

  • Paricalcitol Teva, kaps. Miękkie, 2 µg, 30 szt., kod EAN: 5909991144692,
  • Paricalcitol Teva, kaps. Miękkie, 1 µg, 30 szt., kod EAN: 5909991144609.

Leki te są syntetycznym odpowiednikiem biologicznie aktywnej witaminy D, która jest w naszym organizmie niezbędna – między innymi odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie przytarczyc i kości. U osób zdrowych aktywna postać witaminy D wytwarzana jest przez nerki. Jeżeli chory cierpi na niewydolność nerek, wówczas konieczne jest dostarczenie aktywnej witaminy D z zewnątrz.

Lek stosuje się u pacjentów z chorobą nerek, a refundacja będzie obejmowała leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc, co związane jest z przewlekłą niewydolnością nerek w stadium 5. Dotyczy to chociażby pacjentów poddawanych dializom otrzewnowym czy hemodializom.

3. Szansa dla pacjentów onkologicznych

Ta informacja powinna ucieszyć pacjentów onkologicznych. Decyzją Ministerstwa Zdrowia w zakresie programów lekowych oraz chemioterapii, refundacją zostanie objęty także lek Adcetris (Brentuximabum vedotinum) o kodzie EAN: 5909991004545. Jest to proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji.

Adcetris będzie bezpłatny dla pacjentów objętych programem lekowym: „Leczenie opornych i nawrotowych postaci chłoniaków CD30+ (C 81 Choroba Hodgkina; C 84.5 Inne i nieokreślone chłoniaki T)”.

Lek Adecetris jest szczególnie pomocny w przypadku terapii dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem ziarniczym. O refundację tego leku dość długo ubiegali się pacjenci onkologiczni. Decyzję o włączeniu Adecetrisu do leczenia będzie podejmował lekarz prowadzący.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza