Trwa ładowanie...

Zmiany dla chorych na COVID-19. Lekarz musi zbadać seniora w ciągu 48 godzin

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji prasowej zmiany. Osoby po 60 roku życia mają być zbadane przez lekarza pierwszego kontaktu - także w domu - w ciągu dwóch dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2. Wszystko po to, by chronić najbardziej wrażliwą grupę Polaków.

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński o tym, czy czeka nas czwarta i kolejne dawki szczepionki"

spis treści

1. Seniorzy z COVID mogą przyjąć lekarza w domu

Premier na piątkowej konferencji prasowej wskazywał, że najbardziej narażeni na zgon z powodu COVID-19 są seniorzy, osoby powyżej 60. roku życia.

- Dlatego wdrażamy taki mechanizm, procedurę, że każdy, kto jest przetestowany pozytywnie, każdy pacjent, obywatel, który ma koronawirusa, będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany (...) przez lekarza pierwszego kontaktu - poinformował Morawiecki.

Osoby po 60 roku życia będą miały ułatwiony dostęp do opieki medycznej w przypadku zakażenia
Osoby po 60 roku życia będą miały ułatwiony dostęp do opieki medycznej w przypadku zakażenia (Getty Images)

Dodał, że będzie możliwość zbadania również w domu. Jak zauważył, osobom starszym często ciężko jest opuszczać dom.

Szef rządu przyznał, że "dla wielu starszych ludzi to bardzo ważne, by lekarz stetoskopem przebadał, czy coś tam już niedobrego dzieje się w płucach".

- Dziś ta możliwość była, ale poprzez dodatkowe mechanizmy zachęcamy do tego z jednej strony wszystkich pacjentów i wprowadzamy procedury, które będą umożliwiały wykonanie tego kontaktu w ciągu 48 godzin - zaznaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza