Trwa ładowanie...

Zmiana koloru placów jest niepokojąca. Zobacz, o czym świadczy

Zauważyłeś, że twoje palce pod wpływem temperatury zmieniają kolor? To może być objaw Reynauda, który jest sygnałem poważnych chorób.

1. Palce blade od zimna

Objaw Raynauda pochodzi od nazwiska francuskiego malarza Maurice'a Raynauda. To on po raz pierwszy opisał objaw blednięcia palców pod wpływem zimna. W wyniku gwałtownego skurczu, a potem rozkurczu tętniczek w palcach u rąk i nóg, stają się ona najpierw blade, potem zaczynają sinieć, a na końcu robią się czerwone. Objaw ten może świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Objaw Reynauda na palcach
Objaw Reynauda na palcach (adobe stock)

Zobacz film: "Kolor twojego języka zdradzi, na co chorujesz"

2. Choroba Reynauda i zespół Reynauda

Objaw Raynuada może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Postać pierwotna pojawia się zwykle u młodych kobiet mieszkających na obszarach położonych w chłodnym klimacie. Kolor palców zmienia się pod wpływem temperatury lub stresu. Jest to tzw. choroba Reynauda łagodna, która nie powoduje zmian w naczyniach krwionośnych i zwykle nie wymaga leczenia farmakologicznego.

W przypadku, gdy objaw ma charakter wtórny, diagnozą jest zespół Reynauda. To schorzenie często świadczy o tym, że w naszym organizmie rozwijają się inne choroby. Zespół Reynauda towarzyszy takim schorzeniom, jak: toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa, szpiczak mnogi, chłoniaki i białaczka.

Zmiana koloru palców może też pojawiać się na skutek przeciążenia palców lub przyjmowania niektórych leków. Leczenie tego schorzenia polega na zdiagnozowaniu choroby, której jest objawem.

3. Jak zdiagnozować objaw Reynauda?

Jeśli zauważymy, że nasze place nienaturalnie zmieniają kolor pod wpływem wahania temperatur, powinniśmy poinformować o tym lekarza. Objaw Reynauda diagnozuje się na podstawie kapilaroskopii, czyli oceny mikrokrążenia w placach. Dzięki temu można określić, czy objaw ma charakter pierwotny czy wtórny.

Nie każda zmiana koloru palców świadczy o chorobie. Czasem może się pojawiać zasinienie lub zaczerwienie skóry palców, gdy wejdziemy z zimnego do ciepłego pomieszczenia. To normalna reakcja organizmu. Objaw Reynauda pojawia się gdy na palcach występują wszystkie trzy kolory: blady, siny i czerwony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

objaw raynuada na palcach
objaw raynuada na palcach (adobe stock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza