Trwa ładowanie...

Zmiana czasu w weekend. Podpowiadamy, jak sobie z nią poradzić

Zmiana czasu z zimowego na letni zakłada, że przestawiamy zegary o godzinę do przodu. To oznacza, że śpimy krócej. Może się wydawać, że to dobra zmiana, ale nie do końca tak jest. Zmiana czasu może zaburzać nasz rytm snu. Niektórym bardzo trudno przyzwyczaić się do zmiany czasu. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.

Zobacz film: "Metoda dzięki której można zasnąć w minutę"

spis treści

1. Zmiana czasu powoduje problemy zdrowotne

Niezależnie od tego czy przesuwamy czas o godzinę do przodu, czy do tyłu wpływa to znacząco na nasze zdrowie. Pojawia się nie tylko rozdrażnienie i złe samopoczucie, ale też bezsenność czy zaburzenia trawienia. Od kilku lat dyskutuje się nad zasadnością zmiany czasu dwa razy do roku.

Zmiana czasu powoduje rozregulowanie zegara biologicznego, zaburza homeostazę organizmu. Homeostaza to rodzaj równowagi między naszym organizmem a środowiskiem zewnętrznym. Zmiana czasu wpływa również na regulację wydzielania hormonów – głównie melatoniny i kortyzolu.

Ten pierwszy odpowiada za właściwą pracę zegara biologicznego, reguluje rytm dobowy. Kortyzol zwany jest hormonem stresu i odpowiada za zahamowanie reakcji alergicznych, zapalnych i immunologicznych.

Po przestawieniu zegarków możemy odczuwać ból głowy, senność, złe samopoczucie, dezorientację i zmęczenie. Pojawiają się też zaburzenia snu i apetytu. Jeśli prowadzisz ustabilizowany tryb życia, każda zmiana przynosi negatywne skutki.

2. Jedzenie na dobry sen

Istnieje kilka sposobów, które mogą złagodzić negatywne skutki spowodowane zmianą czasu. Po pierwsze warto zadbać o odpowiednie pożywienie i włączyć do swojego jadłospisu produkty bogate w tryptofan. To związek, który wspomaga wytwarzanie melatoniny regulującej nasz rytm dobowy.

Dobrym źródłem tryptofanu jest gorzka czekolada. Zjedzenie kostki lub dwóch przed snem może pomóc nam uregulować zegar biologiczny. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie przesadzić.

10 sposobów na lepszy sen
10 sposobów na lepszy sen [10 zdjęć]

Bezsenność żywi się osiągnięciami nowoczesnego życia: światłem komórki, tabletu lub zegarka elektronicznego...

zobacz galerię

Oprócz czekolady warto też włączyć do diety produkty bogate w witaminy z grupy B, wapń i magnez. Znajdziesz je w tłustych rybach, orzechach laskowych, nasionach, ciemnozielonych warzywach liściastych, nabiale, warzywach strączkowych.

3. Odłóż telefon przed pójściem spać

Przy problemach z zaśnięciem po zmianie czasu może też pomóc ograniczenie ekspozycji na światło niebieskie, czyli to, które pochodzi z telefonów, tabletów, laptopów i komputerów. Najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie tych sprzętów w drugim pokoju, ale jeśli nie możemy się powstrzymać, odłóżmy urządzenie na co najmniej pół godziny przed położeniem się do łóżka.

4. Relaks i ćwiczenia

Rozdrażnienie i złe samopoczucie spowodowane zmianą czasu można zniwelować. Warto znaleźć swój własny sposób na stres. Może to być gorąca kąpiel, medytacja, słuchanie muzyki czy relaks z książką. Każda aktywność, która sprawia, że czujemy się zrelaksowani i odprężeni, pomoże nam w tym trudnym momencie, jakim jest zmiana czasu.

Na problemy ze snem pomaga też lekka aktywność fizyczna. Kilkanaście minut ćwiczeń, spacer czy krótka przebieżka po osiedlu są świetnym sposobowym na rozładowanie napięcia. Aktywność fizyczna wpływa też pozytywnie na produkcję melatoniny. Pamiętaj też żeby nie ćwiczyć bezpośrednio przed snem.

5. Trzymaj się ustalonych godzin snu

Mimo że ciężko jest trzymać się ustalonego planu dnia, chodzenie spać i budzenie się w tych samych godzinach pomaga utrzymać homeostazę. Żeby wypracować rytm dobowy, trzeba trzymać się określonych godzin nie tylko w dni robocze, ale też podczas weekendu.

Zmiana czasu zakłóca prawidłowe działanie naszego zegara biologicznego, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możemy ograniczyć jej negatywne skutki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.