Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

4 osoby zmarły na raka piersi. Połączył ich wspólny dawca

"American Journal of Transplantation” donosi o niezwykłym i bardzo przykrym przypadku. Dramat po przeszczepie do jakiego doszło, opisali naukowcy z Niemiec i Holandii.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

1. Narządy od jednej osoby

Pięć obcych osób połączył jeden dawca organów. To 53-letnia kobieta, która zmarła 11 lat temu w wyniku udaru. Narządy, jakie przeszczepiono to nerki, płuca, wątroba i serce.

Pierwszy z biorców zmarł na sepsę chwilę po operacji. U pozostałej czwórki pojawił się rak piersi. Przeniósł się on z organów kobiety.

2. Komórki rakowe jak ”koń trojański”

Specjaliści, którzy podjęli się przeszczepu, nie wykryli w organach kobiety komórek rakowych. Jak tłumaczą, jest to spowodowane efektem ”konia trojańskiego”. Według niemieckich i holenderskich badaczy proces wykształcenia komórek rakowych trwał prawie 6 lat.

To pierwszy taki przypadek na świecie, żeby dawca przekazał raka aż czterem osobom. Szansa zachorowania na nowotwór spowodowany przeszczepionym narządem wynosi 1 do 10 tys. Specjaliści podkreślają, że badania na obecność chorych komórek zostały przeprowadzone prawidłowo. Prawdopodobieństwo wyniosło od 0,01 do 0,05 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza