Trwa ładowanie...

4 osoby zmarły na raka piersi. Połączył ich wspólny dawca

"American Journal of Transplantation” donosi o niezwykłym i bardzo przykrym przypadku. Dramat po przeszczepie do jakiego doszło, opisali naukowcy z Niemiec i Holandii.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Narządy od jednej osoby

Pięć obcych osób połączył jeden dawca organów. To 53-letnia kobieta, która zmarła 11 lat temu w wyniku udaru. Narządy, jakie przeszczepiono to nerki, płuca, wątroba i serce.

Pierwszy z biorców zmarł na sepsę chwilę po operacji. U pozostałej czwórki pojawił się rak piersi. Przeniósł się on z organów kobiety.

2. Komórki rakowe jak ”koń trojański”

Specjaliści, którzy podjęli się przeszczepu, nie wykryli w organach kobiety komórek rakowych. Jak tłumaczą, jest to spowodowane efektem ”konia trojańskiego”. Według niemieckich i holenderskich badaczy proces wykształcenia komórek rakowych trwał prawie 6 lat.

To pierwszy taki przypadek na świecie, żeby dawca przekazał raka aż czterem osobom. Szansa zachorowania na nowotwór spowodowany przeszczepionym narządem wynosi 1 do 10 tys. Specjaliści podkreślają, że badania na obecność chorych komórek zostały przeprowadzone prawidłowo. Prawdopodobieństwo wyniosło od 0,01 do 0,05 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza