Trwa ładowanie...

Zły stan zdrowia kierowcy zwiększa ryzyko wypadku

Gdy w drodze do pracy mijamy wielkie, pędzące ciężarówki, zastanawiamy się czasem, jak bezpieczny jest kierowca jadący obok mnie? Jeśli kierowca ma słabe zdrowie, odpowiedź może brzmieć: niezbyt. Kierowcy ciężarówek z trzeba lub czterema chorobami mają podwójne, albo nawet poczwórne ryzyko spowodowania wypadku w porównaniu ze zdrowymi kierowcami, jak pokazują wyniki nowego badania prowadzonego przez naukowców z Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Utah.

Wyniki sugerują, że zły stan zdrowia kierowcy może być niebezpieczny nie tylko dla niego, ale także dla innych. "Wyniki naszych badań mówią, że z obniżonym stanem zdrowia wiąże się zwiększone ryzyko wypadku, wliczając w to wypadki, których kierowca ciężarówki mógłby z łatwością uniknąć" - mówi główny autor badania, Matthew Thiese, lekarz, docent pracujący w Centrum Zdrowia Zawodowego i Środowiskowego Rocky Mountain (RMCOEH). Wyniki opublikowano w "Journal of Occupational and Environmental Medicine".

Utrzymanie dobrego stanu zdrowia może być trudne dla kierowców ciężarówek, którzy zazwyczaj zmuszeni są siedzieć przez długie godziny za kółkiem, zmagać się z kiepskimi warunkami snu, a także rzadko mają okazję spożywać zdrową żywność będąc w trasie.

Badanie zapisów medycznych należących do 49,464 zawodowych kierowców ciężarówek pokazuje, że ich relatywnie zły stan zdrowia może spowodować ryzyko na kilka sposobów. 34 proc. kierowców wykazuje symptomy przynajmniej jednej poważnej choroby, której związek z pogorszonymi zdolnościami prowadzenia pojazdu został udowodniony, takiej jak choroba serca, ból pleców lub cukrzyca.

Kierowcom trudno dbać o zdrowie biorąc pod uwagę tryb ich pracy, jednak zaniedbywanie zdrowia może powodować wypadki na drodze z udziałem ciężarówek
Kierowcom trudno dbać o zdrowie biorąc pod uwagę tryb ich pracy, jednak zaniedbywanie zdrowia może powodować wypadki na drodze z udziałem ciężarówek

Porównywanie historii medycznej kierowców z wypadkami, które przeszli, pokazuje, że kierowcy z przynajmniej trzema wspomnianymi chorobami częściej powodują wypadki. W grupie największego ryzyka było 82 kierowców, a wyniki zostały obliczone na podstawie milionów rodzajów danych, odzwierciedlających ich relatywne ryzyko wypadku każdego dnia, przez siedem lat.

Liczba wypadków ze skutkiem urazowym spośród wszystkich kierowców to 29 na 100 milionów przejechanych mil. Dla kierowców z trzema lub więcej chorobami, częstotliwość wzrastała do 93 na 100 milionów mil.

Ta tendencja utrzymywała się nawet po wzięciu pod uwagę innych czynników wpływających na umiejętności prowadzenia pojazdów przez kierowców, takich jak wiek i doświadczenie w pracy kierowcy ciężarówki.

Co robić, by nigdy nie zachorować w pracy?
Co robić, by nigdy nie zachorować w pracy? [10 zdjęć]

Niekiedy w pracy ciężko uniknąć zachorowania, gdy wszyscy wokoło kichają i pociągają nosem. Przeziębienie

zobacz galerię

Wyniki mówią, że jedna choroba, na przykład cukrzyca, nie powoduje większego ryzyka, jednak cukrzyca w połączeniu z wysokim ciśnieniem krwi i nerwicą może znacząco zwiększać ryzyko wypadku.

W tej chwili właściciele firm spedycyjnych biorą pod uwagę zwalnianie kierowców o poważnych problemach zdrowotnych, nie ma jednak wytycznych co do postępowania z kierowcami o kilku mniej poważnych chorobach.

Koniecznie przeczytaj

Biorąc pod uwagę, że kierowcy drugiego pojazdu są ranni w trzech czwartych wypadków z udziałem ciężarówki, w publicznym interesie leży kontynuacja badania tej kwestii, jak twierdzi autor badania, Kurt Hegmann, prezes RMCOEH.

"Jeśli będziemy w stanie lepiej zrozumieć związek pomiędzy stanem zdrowia kierowcy i ryzykiem wypadku, będziemy mogli lepiej radzić sobie z zachowaniem bezpieczeństwa na drogach."

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza