Trwa ładowanie...

Złamanie awulsyjne – przyczyny, objawy i leczenie

Złamanie awulsyjne polega na przerwaniu ciągłości tkanki kostnej. Mówi się o nim, gdy dochodzi do oderwania się fragmentu kostnego z przyczepem więzadła czy ścięgna od głównego masywu kości. Powstaje w wyniku silnego skurczu mięśnia lub niefizjologicznego ruchu stawu. Najczęstszym miejscem patologii są kości skokowe, kości śródstopia i palców, kość łonowa. Na czym polega jego leczenie?

spis treści

1. Co to jest złamanie awulsyjne?

Złamanie awulsyjne to utrata ciągłości struktury kości z przemieszczeniem lub oderwaniem fragmentu kości w pobliżu większych grup mięśniowych. Jego istotą jest oderwanie fragmentu kości pod wpływem działania dużych sił ze strony aparatu mięśniowego. Mówi się, że to złamanie z szarpnięcia (siła szarpnięcia prowadzi do wyrwania fragmentu kostnego).

Zobacz film: "8-latek z wrodzoną łamliwością kości podbija internet"

Złamanie (łac. fractura) oznacza przerwanie ciągłości kości. Gdy dochodzi do przerwania niecałkowitego, określa się je jako nadłamanie. W zależności od mechanizmu urazu wyróżnia się złamania:

 • na skutek zgięcia,
 • na skutek skręcenia,
 • na skutek przesunięcia,
 • na skutek oderwania (tak zwane złamanie awulsyjne).

Złamanie awulsyjne występuje w miejscach umocowania ścięgien i więzadeł do kości. Najczęściej dotyczy okolic przynasadowych: kości skokowej, guza kulszowego czy kolca biodrowego.

Do złamań awulsyjnych dochodzi najczęściej w obrębie:

 • kości udowej (kolec biodrowy przedni dolny, krętarz mniejszy),
 • kości kulszowej (guz kulszowy),
 • stawu kolanowego (rzepki),
 • stopy (kość skokowa, V kość śródstopia i palców),
 • kości łonowej.

2. Przyczyny złamania awulsyjnego

Złamanie awulsyjne powstaje, gdy ścięgno lub więzadło wyrywa fragment kostny. Dzieje się tak, gdy przyczepy więzadeł i mięśni są mocniejsze niż kość, a siła mięśniowa jest dużo większa niż wytrzymałość kostna.

Złamanie awulsyjne to zarówno skutek jednorazowego zadziałania siły, jak i konsekwencja wielu mikrourazów (niemniej należy je różnicować ze złamaniem zmęczeniowym). Bywa konsekwencją urazu skrętnego w obrębie stawu, dynamicznego i znacznego rozciągnięcia mięśnia czy bardzo silnego skurczu.

Ryzyko złamania awulsyjnego rośnie w przypadku nowotworu kości, uprawiania sportów wysokiego ryzyka, osteoporozy i podeszłego wieku. Złamanie z szarpnięcia to częsty uraz u dzieci i sportowców.

3. Objawy awulsyjnego złamania kości

Typowe objawy złamania awulsyjnego to:

 • ból w okolicy złamania, zarówno samoistny, pulsujący i rozpierający, jak i pojawiający się podczas badania palpacyjnego,
 • tkliwość przy dotykaniu w okolicy złamania,
 • brak ograniczenia rozciągania mięśnia,
 • ocieplenie tkanek,
 • obrzęk tkanek powyżej lub poniżej złamania,
 • krwiak, zasinienie,
 • zniekształcenie w obrębie złamania,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • trudności z wykonywaniem ruchu, problem z poruszaniem, obciążaniem kończyny, bolesne ograniczenie ruchomości danego stawu, dyskomfort podczas podejmowania prób w poruszaniu się, czyli utrata funkcji kończyny.

4. Diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

Objawów złamań awulsyjnych nie należy bagatelizować, ponieważ wpływa to nie tylko na komfort funkcjonowania, ale i może skutkować powikłaniami.

Badania wykorzystywane w diagnostyce złamań awulsyjnych to RTG, rezonans magnetyczny (MRI), tomografia komputerowa (TK) i badanie ultrasonograficzne (USG). W przypadku urazu należy zasięgnąć porady ortopedy.

Większość złamań awulsyjnych leczy się zachowawczo. Kluczowe jest unieruchomienie miejsca złamania i odciążenie go przy pomocy opatrunku gipsowego lub ortezy na czas od 4 do 12 tygodni.

Czas gojenia złamania awulsyjnego jest różny, co zależy od wielu czynników, głównie rodzaju i lokalizacji złamania, wieku i stanu pacjenta, chorób współtowarzyszących i tempa gojenia. Średnio trwa około 6 tygodni.

Gdy istnieje u pacjenta duże ryzyko choroby zakrzepowej, zlecana jest farmakologiczna profilaktyka przeciwzakrzepowa. Stosowana jest także terapia przeciwbólowa. Pomaga także utrzymywanie kończyny w elewacji (unoszenie jej) oraz chłodzące okłady.

W przypadku bardziej skomplikowanych złamań zalecana jest operacja chirurgiczna przeprowadzona metodą otwartej redukcji złamań. Wskazaniem jest szczelina złamania przebiega przezstawowo, złamanie znacznie przemieszczone, ale i sytuacja, gdy fragment oderwanej kości jest duży, co wiąże się z ryzykiem konfliktu z innymi strukturami.

Niezależnie od sposobu leczenia złamania awulsyjnego, w celu powrotu do zdrowia i odzyskania pełnej sprawności konieczna jest rehabilitacja i ćwiczenia, co wspiera odtworzenie kości, ale i wzmocnienie mięśni oraz powrót do pełnej sprawności. Ponadto zapobieganie zastojom krwi i limfy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Złamanie awulsyjne najczęściej dotyczy okolic przynasadowych
Złamanie awulsyjne najczęściej dotyczy okolic przynasadowych (Adobe Stock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza