Trwa ładowanie...

Ziołolecznictwo - tradycyjne metody leczenia, sposób przygotowania ziół, niebezpieczne interakcje ziół z lekami

Od kilku lat suplementy diety na bazie roślin i mieszanki ziołowe zyskują na popularności. Nie należy bezkrytycznie sięgać po wszystkie środki na bazie roślin czy ziół, sądząc, że już samo ich pochodzenie gwarantuje bezpieczeństwo. Co zatem należy robić, żeby ziołolecznictwo było skuteczne?...

Zobacz film: "Zioła, dzięki którym pozbędziesz się nadmiaru wody z organizmu"

spis treści

1. Ziołolecznictwo - tradycyjne metody leczenia

Chociaż istnieje mało badań na temat właściwości całych roślin, a laboratoria są najczęściej zainteresowane pojedynczymi składnikami aktywnymi zawartymi w roślinie, w związku z czym trudno jest poznać skutki stosowania wyciągów z całych części roślin, to jednak firmy farmaceutyczne od zawsze używają tradycyjnych farmakopei (spisów leków), żeby odkrywać nowe leki i nie jest to przypadek.

Tak samo pewniej jest stosować się do tradycyjnych metod przygotowywania mieszanek ziołowych i preparatów, ponieważ dzięki temu zapobiegamy niewłaściwym użyciom, a przede wszystkim skutkom ubocznym.

Ciekawe inicjatywy potwierdzają, że tradycja może być dla medycyny prawdziwą kopalnią wiedzy: w Afryce farmaceuci pracują z szamanami i „tradycyjnymi” lekarzami w celu spisania i przetłumaczenia na język naukowy tradycyjnych metod leczenia. Chociaż trudno jest opisać całe wieki stosowania tradycyjnych metod leczniczych, to czasem zdarzają się naprawdę cenne odkrycia.

2. Ziołolecznictwo - sposób przygotowania ziół

Szanowanie tradycyjnych metod jest bez wątpienia przydatne przy wyborze odpowiednich roślin i ziół na odchudzanie, jednak należy również bezwzględnie przestrzegać sposobu przygotowania preparatów ziołowych. Często to nie sama roślina jest niebezpieczna, a jej złe przygotowanie.

Ale bez paniki, większość produktów jest szczegółowo testowana przed wypuszczeniem na rynek, a błędy zdarzają się coraz rzadziej. Najprostszym i najpewniejszym sposobem jest zwrócenie się do farmaceuty, który potrafi wyselekcjonować produkty dobrej jakości.

Warto wiedzieć

3. Ziołolecznictwo - niebezpieczne interakcje ziół z lekami

Oprócz ziół samych w sobie, niebezpieczne mogą być również ich interakcje z „klasycznymi” lekarstwami. Na przykład dziurawiec, który jest stosowany w ziołolecznictwie chińskim w leczeniu lekkich stanów depresyjnych, wchodzi w interakcje z licznymi klasycznymi substancjami: teofiliną, antywitaminą K, tabletkami antykoncepcyjnymi itd.

Podobnie czosnek oddziałuje na wątrobę, blokując działanie niektórych kuracji. Dla pełnego bezpieczeństwa zawsze warto porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem jakichkolwiek leków czy suplementów.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza