Trwa ładowanie...

Zinnat – charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Zinnat jest antybiotykiem beta-laktynowym o działaniu przeciwbakteryjnym. Zinnat stosuje się w zakażeniach bakteryjnych. Jakie składniki zawiera zinnat? Jakie przeciwwskazania nie pozwalają stosowania leku zinnat? Czy zinnat może powodować skutki uboczne?

Zobacz film: "Antybiotyk"

spis treści

1. Zinnat – charakterystyka

Zinnat to lek o działaniu przeciwbakteryjnym do stosowania w przypadku zakażeń bakteryjnych. Zinnat jest antybiotykiem zawierającym substancję czynną cefuroksym. Działanie leku zinnat polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii. Dzięki temu bakterie nie mnożą się.

Zinnat stosowany jest w przypadku ostrego zapalenia gardła i migdałków, ostrego zapalenia ucha środkowego, bakteryjnego zapalenia zatok przynosowych, zapalenia pęcherza moczowego, odmiedniczkowego zapalenia nerek, a także we wczesnym etapie boreliozy.

Zinnat może być także stosowany do leczenie zakażenia skóry i tkanek miękkich.

5 silnych antybiotyków bez recepty
5 silnych antybiotyków bez recepty [6 zdjęć]

Czy wiesz, że częste zażywanie antybiotyków niszczy twój układ pokarmowy i obniża odporność na wirusy

zobacz galerię

2. Zinnat – stosowanie

Zinnat to antybiotyk, który można stosować zarówno u dorosłych, jak u dzieci. Zinnat występuje w formie tabletek doustnych, jak również granulatu do sporządzenia zawiesiny. Ten drugi rodzaj stosuje się u dzieci. Zinnat przeznaczony jest do stosowania doustnego.

Dawka leku zinnat u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia lub o masie 40 kg, to 250 mg dwa razy dziennie. Dawkę tę stosuje się w przypadku ostrego zapalenia zatok, zapalenia pęcherza moczowego a także zapalenia migdałków, zapalenia nerek, zakażenia skóry i tkanek miękkich.

W przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego i przewlekłego zapalenia oskrzeli dawka wynosi 500 mg dwa razy na dobę. Taką samą dawkę stosuje się przy boreliozie, ale wówczas leczenie trwa od 10 do 21 dni.

Dawka leku zinnat u dzieci o masie poniżej 40 kg stosuje się 10mg/kg masy ciała dwa razy na dobę, nie przekraczając dawki dobowej 125 mg dwa razy na dobę. W przypadku zapalenia pęcherza moczowego, zapalenia ucha środkowego i zapalenia nerek dawka może wynosić 15 mg/kg masy ciała dwa razy na dobę, nie przekraczając dawki dobowej 250 mg dwa razy na dobę. Zinnat należy przyjmować po posiłku popijając niewielką ilością wody. Czas leczenia określa w każdym przypadku lekarz. Nie należy przekraczać zaleconej dawki leku zinnat.

3. Zinnat – przeciwwskazania

Zinnat nie jest przeznaczony dla osób, u których występuje uczulenie na którykolwiek składnik leku i substancje pomocnicze. Należy zachować szczególną ostrożność u osób uczulonych na penicylinę, która może wywołać krzyżową reakcję alergiczną Należy również pamiętać, że długotrwałe stosowanie antybiotyków może przyczynić się do rozwoju grzybicy. W takim przypadku należy poinformować o tym lekarza i wdrążyć nowe leczenie.

Przed przyjęciem leku zinnat należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach – w tym tych zakupionych bez recepty. Mogą bowiem mieć one wpływ na działanie leku zinnat i na zdrowie. Zinnat – skutki uboczne

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Zinnat może powodować biegunkę. W tym przypadku nie należy leczyć biegunki samodzielnie, ale poinformować lekarza, aby wdrążył odpowiednie leczenie. Stosowanie nieodpowiednich leków na biegunkę przy przyjmowanie leku zinnat może doprowadzić do zapalenia jelit.

Przy leczeniu boreliozy lekiem zinnat może pojawić się gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni, ból kości, nudności i wymioty, a także wysypki skórne. Objawy te to skutek bakteriobójczego działania antybiotyku.

Ze względu na to, że lek zinnat może powodować także zawroty głowy, nie należy stosować leku i jednocześnie prowadzić pojazdy mechaniczne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza