Trwa ładowanie...

Zielone ziemniaki są toksyczne. Nie jedz ich

Ziemniaki są jednymi z najchętniej kupowanych warzyw. Można śmiało założyć, że większość z nas przechowuje je w domu. Trzeba jednak uważać, bo pod wpływem światła ziemniaki mogą zielenieć. Takich pod żadnym pozorem nie można spożywać.

Zobacz film: "Jak wykorzystać wodę po ugotowanych ziemniakach?"

1. Trujące zielone ziemniaki

Nieprawidłowo przechowywane ziemniaki mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Wiosną źle przechowywane ziemniaki z poprzedniego roku zaczynają kiełkować, a właśnie w kiełkach i łupinach gromadzi się najwięcej solaniny.

Solanina może też gromadzić się w młodych ziemniakach, które są wystawione na działanie promieniowania słonecznego. Zaczynają one wtedy zielenieć. Może się wydawać, że wystarczy umyć ziemniaki i odciąć brzydkie części. To jednak nie zawsze pomaga. Kiełkująca lub zielona bulwa nie nadaje się do spożycia.

Solanina chroni ziemniaka przed bakteriami i owadami. Jest też trująca dla człowieka. Najwięcej tej toksycznej substancji znajduje się w skórce. Niektórzy radzą, żeby takiego zazielenionego ziemniaka obierać do momentu, aż usuniemy wszystkie podejrzanie części. Jeśli jednak solaniny jest wyjątkowo dużo, może być obecna w środku ziemniaka i nie da się jej całkowicie usunąć. Lepiej więc nie ryzykować.

Czy zatrucie solaniną jest groźne?

2. Zatrucie solaniną z ziemniaków

Objawy zatrucia solaniną pojawiają się zwykle po 7-20 godzinach od momentu zjedzenia ziemniaków. Niektóre z symptomów mogą pojawiać się szybciej. Zaliczamy do nich wymioty, gorączkę, bóle głowy, zaburzenia świadomości, omamy i halucynacje. Objawy znikają zwykle po ok. 24 godzinach.

Jeśli stężenie solaniny we krwi jest wysokie, może pojawić się tachykardia, sztywność karku, a także częściowy paraliż. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do śpiączki.

Solanina może gromadzić się w sercu, nerkach i wątrobie. Dla człowieka toksyczna dawka solaniny wynosi ok. 3-6 mg na kg masy ciała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza