Trwa ładowanie...

Zielona herbata w profilaktyce raka żołądka

Kobiety, które piją duże ilości zielonej herbaty, rzadziej cierpią z powodu raka żołądka. Do takich wniosków doszła grupa naukowców z Ministerstwa Zdrowia Publicznego i Pracy w Japonii.

Zobacz film: "Profilaktyka raka żołądka"

spis treści

1. Wpływ zielonej herbaty

W wyniku badań przeprowadzonych na 72 943 osobach wykryto, że u kobiet istnieje zależność między piciem zielonej herbaty a występowaniem poważnego schorzenia, jakim jest rak żołądka.

Zielona herbata powoduje wzrost stężenia polifenoli we krwi. To właśnie polifenole nadają herbacie gorzki posmak i sprawiają, że ryzyko raka żołądka spada trzykrotnie.

Podobne działanie wykazuje zielona herbata u niepalących mężczyzn. Fakt niepalenia jest tutaj istotny z tego względu, że u osób palących papierosy nawet wysoki poziom polifenoli nie chroni ich przed chorobami brzucha.

Według naukowców tytoń neutralizuje lecznicze działanie zielonej herbaty.

Badania laboratoryjne japońskich specjalistów wykazały, że najistotniejsza jest w tym wypadku koncentracja epigallokatechiny (EPG) we krwi, zawartej w zielonej herbacie. U kobiet, u których poziom polifenoli we krwi przekracza 9,3 nanogramów na mililitr, istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka żołądka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza