Trwa ładowanie...

Ziarnina – postać, miejsca występowania na ciele i leczenie

Ziarnina jest efektem gojenia się tkanek. Przede wszystkim wypełnia ubytek powstały po uszkodzeniu tych tkanek, najczęściej na wskutek uszkodzenia mechanicznego. Ziarnina inaczej nazywana jest także „dzikim mięsem” ze względu na swój wygląd.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Ziarnina – postać

Ziarnina to przerost ziarninowania tkankowego, który występuje na wskutek produkowania przez organizm zbyt dużej ilości tkanki. Znanych jest kilka postaci klinicznych ziarniny, w tym: ziarnina brodawkowata, ziarnina wrzodziejąca, ziarnina śluzowa czy ziarnina mieszana. Najczęściej spotykaną jest ziarnina wrzodziejąca, dla której charakterystyczną cechą jest niebolesne owrzodzenie mające brzegi ostro odgraniczone od zdrowej skóry i o pokrytym krwawiącą ziarniną dnie.

2. Ziarnina – miejsca występowania na ciele i leczenie

Ziarnina może wystąpić np. w uchu środkowym – jako wynik przewlekłego stanu zapalnego lub w uchu zewnętrznym, gdzie jest efektem piercingu – zabiegu przekłucia.

Ziarnina występująca w tym miejscu na ciele stanowi bardzo łatwo krwawiącą tkankę. Pojawiające się w obrębie ucha zmiany mogą w konsekwencji doprowadzić do wytworzenia się polipów usznych. Ponadto, usunięcie ziarniny występującej w uchu może nastąpić tylko poprzez wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Bardzo powszechnym zjawiskiem jest występowanie ziarniny po piercingu – tj. na uchu, w okolicy pępka, nosa, brwi oraz w miejscach, w których noszone są kolczyki. Pojawia się ona wtedy, gdy dochodzi do podrażnienia jeszcze świeżego przekłucia lub stanowi wynik zakażenia czy odgniecenia rany do którego może dojść np. podczas snu.

Olejek lawendowy na rany, oparzenia i problemy ze snem
Olejek lawendowy na rany, oparzenia i problemy ze snem [7 zdjęć]

Olejek lawendowy jest pobierany głównie z kwiatów lawendy, w procesie destylacji. Doceniono go w starożytności,...

zobacz galerię

Mając na celu pozbycie się ziarniny można wysuszać ją spirytusem salicylowym poprzez suszenie. Skuteczny sposób walki z ziarniną po piercingu to przykładanie okładów ze stężonej witaminy C. Wówczas obserwuje się odpadanie ziarniny, zaś następnie należy ją potraktować miejscowo maścią z antybiotykiem. Jednym ze skuteczniejszych sposobów walki z ziarniną jest także stosowanie preparatów do odmrażania bądź wypalania kurzajek.

W medycynie praktycznej znane jest również ziarninowanie rany ściśle powiązane z procesem gojenia się. Na wskutek urazów dla których charakterystycznym jest wystąpienie znacznego ubytku skóry dochodzi do łączenia się brzegów rany wraz z występowaniem w jej środku ziarniny. Na dnie rany pomimo dokonania odkażenia zaczyna tworzyć się ziarnina. Powoduje to powstanie blizny. Likwidacja lub zniwelowanie oznaki blizny może nastąpić przez stosowanie specjalistycznych maści czy [zabiegi laserowe](zabiegi laserowe).

Ziarnina współwystępuje przy urazach krocza, np. po porodzie naturalnym. Kolejno dochodzi do zszywania krocza, jednak mogą wystąpić skutki uboczne, jak np. nieprawidłowe gojenie się rany. Następnie widoczne jest rozchodzenie się brzegów rany, a w jej wnętrzu wytwarza się ziarnina. Gojenie jest wówczas o wiele dłuższym procesem, a powstałe w wyniku tego zmiany mogą wymagać przeprowadzenia kolejnych, specjalistycznych zabiegów.

Utrzymujące się infekcje po chorobie zębów lub przyzębia mogą prowadzić do zapalenia ziarninowego. Zmiany wywołane przez ziarninę w obrębie jamy ustnej najczęściej nie powodują bólu, ani też nie wywołują dodatkowych objawów. W gabinecie stomatologicznym lekarz w drodze leczenia aplikuje specjalistyczne preparaty do kieszonek dziąsłowych albo stosuje zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza