Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Zgaga – najważniejsze informacje

Zgaga to pieczenie lub ból w przełyku spowodowane przez wędrujący z żołądka sok trawienny, który przez przełyk dostaje się aż do gardła. Uczuciu pieczenia w przełyku może towarzyszyć obecność soku żołądkowego w jamie ustnej. Zgaga często występuje u kobiet ciężarnych i osób zestresowanych.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści
Jak uniknąć kłopotów z przewodem pokarmowym?
Jak uniknąć kłopotów z przewodem pokarmowym? [10 zdjęć]

Jedzenie tłustego, smażonego jedzenia może skutkować biegunką. Tłuste mięso, sosy czy słodkie, kremowe

zobacz galerię

1. Przyczyny zgagi

Oto, od czego zgaga może być uzależniona:

 • Spożywanie zbyt dużych ilości zbyt tłustego i nadmiernie przyprawionego pożywienia.
 • Picie dużej ilości alkoholu lub palenie dużej ilości papierosów.
 • Przepuklina rozworu przełykowego. Schorzenie to polega na przemieszczaniu się górnej części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez rozwór przełykowy przepony. Jest to często przyczyną zgagi pojawiającej się regularnie. Dolegliwość ta jest zwykle wywoływana przy pozycji zgiętej tułowia. Dlatego mówi się o „symptomie sznurowadła”, kiedy osoba zawiązuje sznurowadło i ta pozycja wywołuje u niej uczucie zgagi.
 • Ciąża. Jest to najczęstsza przyczyna zgagi. Znajdujące się w brzuchu dziecko wypycha narządy układu trawiennego i naciska na żołądek. Jeśli ujście żołądka nie jest wystarczająco silne, jego zawartość może wracać do przełyku. Zgaga u kobiet ciężarnych nasila się wraz ze wzrostem dziecka i zbliżającym się terminem porodu. Dlatego zgaga przed porodem jest najsilniej odczuwana.
 • Stres. Również stres może wywoływać lub potęgować różne problemy trawienne, w tym także zgagę.

2. Objawy zgagi

Najczęstszym objawem zgagi są bóle w nadbrzuszu, tzn. w części brzucha powyżej pępka. Bóle mogą pojawić się również w okolicach karku, twarzy, szyi i mostka (ból zamostkowy). Innym objawem towarzyszącym zgadze może być obecność soku żołądkowego w jamie ustnej, który dostał się tam przez przełyk, za sprawą refluksu. U niektórych osób cierpiących z powodu zgagi mogą pojawić się duszności i problemy z oddychaniem.

3. Skutki zgagi

Zgaga może powodować powstawanie owrzodzenia dolnej części przełyku, czyli spowodowaną kontaktem z powietrzem utratę substancji zawartych w warstwie komórek pokrywających wnętrze tego narząd, co prowadzi do zapalenia przełyku. Nie należy mylić zgagi z: zawałem mięśnia sercowego, chronicznym zapaleniem oskrzeli, szczególnie jeśli zgadze towarzyszą problemy z oddychaniem, oraz z powracającym ostrym zapaleniem gardła.

4. Leczenie zgagi

Na zgagę zaleca się:

 • Odstawienie alkoholu i papierosów.
 • Zmiana diety, szczególnie ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych.
 • Zażywanie leków obniżających kwasowość żołądka oraz wzmacniających zwieracze przełyku.
 • W niektórych przypadkach leczenie musi obejmować interwencję chirurgiczną, szczególnie, jeśli pojawiły się komplikacje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza