Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – przyczyny, objawy, diagnozowanie, leczenie

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zwane inaczej chorobą Bechterew, jest przewlekłą chorobą zapalną kręgosłupa. ZZSK zaraz po reumatoidalnym zapaleniu stawów jest drugą najczęściej występującą chorobą zapalenia stawów. Choroba ta powoduje uciążliwy ból oraz sztywność .

spis treści

1. Charakterystyka ZZSK

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest chorobą przewlekłą i zapalną, która dotyczy kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych. Stan zapalny pojawia się z nieznanej przyczyny i obejmuje stawy kręgosłupa, stawy obwodowe oraz przylegające do nich struktury łącznotkankowe powodując przy tym ból i sztywność stawową. Częstość występowania ZZSK w Europie przypada na co setną osobę. Niestety do dziś nie znamy ani przyczyny ani mechanizmu rozwoju ZZSK.

ZZSK jest przewlekłą chorobą zapalną kręgosłupa
ZZSK jest przewlekłą chorobą zapalną kręgosłupa

2. Etiologia ZZSK

Etiologia ZZSK nie jest dokładnie znana. Uważa się, że aby doszło do rozwoju choroby, musi się na siebie nałożyć kilka czynników: genetycznych, immunologicznych i środowiskowych. Najważniejszą rolę odgrywa czynnik genetyczny co oznacza, że ryzyko zachorowania na ZZSK jest większe, jeśli bliski krewny cierpi na to schorzenie. U ponad 90 proc. chorych wykryto obecność antygenu HLA-B27, który jest markerem genetycznym tej choroby.

Naturalne sposoby na przewlekły ból
Naturalne sposoby na przewlekły ból [6 zdjęć]

Ostry ból to naturalna i potrzebna reakcja organizmu na uszkodzenie tkanek – dzięki niemu wiemy, że w...

zobacz galerię

3. Objawy ZZSK

Początek choroby, a jednocześnie najwcześniejszym objawem ZZSK, jest ból pleców, który lokalizuje się w dolnych partiach pleców i promieniuje aż do pośladka albo okolicy międzyłopatkowej. Ból jest tępy, gniotący, czasem może być piekący i trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut. U niektórych chorych na początku choroby występuje złe samopoczucie oraz osłabienie. Ból ustępuje w bezruchu, ale dobrze działają ćwiczenia fizyczne. Jeśli zbagatelizujemy te objawy, w dalszej fazie choroby dochodzi do ograniczenia ruchomości kręgosłupa, a w fazie zaawansowanej niemożliwe jest wykonywanie ruchów takich jak: prostowanie, zgięcie, skręty. Wraz z rozwojem choroby stan zapalny obejmuje coraz to wyższe partie kręgosłupa. Kiedy dojdzie do zajęcia odcinka szyjnego kręgosłupa, może nawet dojść do uszkodzenia rdzenia i ośrodka oddechowego.

Zobacz także:

4. Diagnozowanie choroby

Zdiagnozowanie ZZSK wcale nie jest takie łatwe. Im później jest zdiagnozowana choroba tym słabsze będą efekty terapeutyczne. Lekarz rozpoznaje chorobę na podstawie uzyskanych od pacjenta informacji, zleca wykonanie zdjęcia RTG stawów krzyżowo-biodrowych oraz wykonanie badań laboratoryjnych na oznaczenie antygenu HLA B27, stanu zapalnego oraz morfologię krwi. Jeśli nie występują żadne zmiany w badaniach radiologicznych wykonuje się rezonans magnetyczny, ponieważ pozwala on na uchwycenie zmian, które nie są widoczne na zdjęciu rentgenowskim. Dla lekarza ważne są objawy kliniczne, czyli ból kręgosłupa oraz ograniczenie ruchomości kręgosłupa.

5. Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Leczenie ZZSK polega głównie na ograniczeniu negatywnych skutków choroby. Stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które hamują rozwijanie się stanu zapalnego. Lekarz dodatkowo zleca także przyjmowanie leków zmniejszających napięcie mięśni. Ogromną rolę w ZZSK odgrywa rehabilitacja. Rehabilitant dobiera odpowiednie ćwiczenia oddechowe oraz wzmacniające i rozciągające, które zmniejszają stan zapalny oraz spowalniają kostnienie. Ćwiczenia trzeba wykonywać codziennie przez około 30 minut.

Następny artykuł: Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza