Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Zespolenie przełyku

Zespolenie żołądkowe obejmuje zmniejszenie żołądka, by ograniczyć spożycie pokarmów i utworzenie połączenia omijającego dwunastnicę i inne segmenty jelita cienkiego, aby spowodować zaburzenia wchłaniania (zmniejszenie zdolności wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia). Osoby, które poddały się zespoleniu żołądkowemu zwykle tracą 2/3 swojej wagi w ciągu 2 lat.

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

1. Rodzaje zespolenia żołądkowego

 1. Roux-en-Y gastric bypass – jest to najbardziej popularna procedura. Najpierw z żołądka tworzy się małą kieszeń poprzez zszycie części żołądka, co ogranicza ilość przyjętego pożywienia. Następnie jelito cienkie łączone jest ze zmniejszoną częścią żołądka, omijając dwunastnicę, jak również pierwszą część jelita czczego. Jelito cienkie ma wtedy kształt litery Y. Powoduje to zmniejszenie wchłaniania kalorii i składników odżywczych. Procedura ta może być teraz wykonana laparoskopowo u niektórych osób. Wiąże się to z niewielkimi nacięciami i szybszym powrotem do zdrowia.

 2. Odprowadzenie żółciowo-trzustkowe – podczas tego zabiegu część żołądka jest usuwana. Fragment, który zostaje, łączony jest z końcowym odcinkiem jelita, omijając dwunastnicę i jelito czcze. Mimo że metoda ta przyczynia się znacznie do utraty wagi, nie jest często stosowana, ponieważ powoduje niedobory odżywcze.

2. Ryzyko związane z operacją zespolenia żołądka

Opracja może również oznaczać:

 • rozciągnięcie żołądka – powiększa się on cały czas i może wrócić do swoich pierwotnych rozmiarów;
 • zniszczenie opaski, która zamyka część żołądka;
 • załamanie się klamry;
 • wyciek zawartości żołądka do jamy brzusznej;
 • niedobory odżywcze, które mogą powodować problemy ze zdrowiem.

Zespolenie żołądka może powodować zespół poposiłkowy, w którym zawartość żołądka przemieszcza się zbyt szybko przez jelito cienkie. Objawy to: nudności, osłabienie, pocenie się, biegunka po posiłku, słabość po słodkich pokarmach. W wyniku gwałtownej utraty wagi mogą pojawić się także kamienie żółciowe. Powstać mogą też niedobory witamin i składników mineralnych. Brak witaminy B12 i żelaza może wywołać anemię, brak wapnia – osteoporozę. Dlatego też osoby, które poddają się takiemu zabiegowi powinny przyjmować suplementy diety.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Monika Szlachta
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza