Trwa ładowanie...

Zespół Williamsa – przyczyny, objawy, długość życia, leczenie

Zespół Williamsa to bardzo rzadka choroba genetyczna uwarunkowana, wykrywana już w okresie niemowlęcym. "Elfy" - tak nazywa się dzieci chore na zespół Williamsa – choroba ta sprawia, że dziecko z twarzy przypomina nieco mityczne stworzenie rodem z powieści Tolkiena. Zobacz jak objawia się Zespół Williamsa, jak rozpoznać chorobę i jak może wpłynąć na zdrowie człowieka.

spis treści

1. Zespół Williamsa – przyczyny

Zespół Williamsa to choroba niezwykle rzadka – obliczono, że możliwość jej wystąpienia u dziecka wynosi 1:20 000. Zespół Williamsa nie jest uwarunkowany dziedzicznie, natomiast szacuje się, że jeśli u rodziców wystąpił podobny problem – zagrożenie, że dziecko urodzi się z zespołem wzrasta do 50%.

Zobacz film: "Pielęgnacja wcześniaka [Specjalista radzi]"

Zmiany alergiczne u dziecka
Zmiany alergiczne u dziecka

Dziecko z atopowym zapaleniem skóry.

zobacz galerię

W takich wypadkach najczęściej Zespół Williamsa zostanie wykryty przez dociekliwych rodziców już wcześniej w badaniu prenatalnym. Natomiast zdecydowana większość przypadków, to przypadki sporadyczne nie związane z rodzicami dziecka a po prostu z samą osobą chorą.

Zespół Williamsa jest delecją w okolicy chromosomu 7. Delecja jest zmianą w materiale genetycznym polegająca na utracie jego fragmentu.

2. Zespół Williamsa – objawy

Zespół Williamsa rozpoznaje się już w wieku niemowlęcym. U nowo narodzonych dzieci objawy Zespołu Williamsa to hipotrofią i hipotonia. Hipotrofia oznacza obniżenie masy i długości dziecka zaraz po urodzeniu, natomiast hipotonia jest zbyt małym napięciem w mięśniach.

Zespół Williamsa objawia się również wadami układu krwionośnego, włącznie z wadą serca. Dziecko może mieć problemy z przełykaniem pokarmu. Bardzo często u noworodka może występować bolesna kolka jelitowa. Natomiast u nieco starszych dzieci zaczynają być widoczne, charakterystyczne objawy w postaci „elfiego” wyglądu twarzy – odstające uszy, szerokie czoło, duże policzki, grube wargi, obrzęk oczu.

Po za tym mogą wystąpić liczne dysfunkcję w działaniu różnych organów takie jak zez, próchnica, problemy z układem pokarmowym takie jak zaparcia, refluks, choroby i wady serca, problemy ze wzrokiem, opóźnienie w rozwoju intelektualne ale też psychoruchowe. Osoby chore na zespół Williamsa, nawet później w wieku dorosłym pozostają najczęściej uzależnione od swoich opiekunów.

3. Zespół Williamsa – długość życia

Szacuje się, że osoby chore na zespół Williamsa żyją około 10-20 lat krócej niż przeciętny człowiek. Wynika to głównie z powikłań jakie niosą za sobą objawy choroby. Osoby takie są też w większości ze względu na swoje upośledzenie umysłowe w pełni uzależnione od swoich opiekunów.

4. Zespół Williamsa – leczenie

W pierwszej kolejności najważniejsze jest potwierdzenie czy występujące u dziecka objawy to w rzeczywistości Zespół Williamsa – choroba ta może być pomylona z innymi chorobami podobnymi w objawach, takimi jak np. Zespół Coffina Lowry'ego czy Smitha-Magenisa.

Zobacz także:

Po ostatecznym potwierdzeniu, że choroba z jaką mamy do czynienia to Zespół Williamsa – samo leczenie zespołu polega po prostu na terapii skupionej na łagodzeniu objawów.

W tym celu ważne są przede wszystkim konsultacje z lekarzem kardiologiem, gastrologiem, dietetykiem, psychiatrą czy psychologiem ale też innymi specjalistami w zależności od tego jak objawia się u pacjenta Zespół Williamsa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Zespół Williamsa – przyczyny, objawy, długość życia, leczenie
Zespół Williamsa – przyczyny, objawy, długość życia, leczenie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza