Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Zespół Westa – objawy i leczenie

Zespół Westa to rodzaj padaczki dziecięcej. Schorzenie może mieć lekki lub ciężki przebieg i prowadzić do opóźnienia intelektualnego. Jakie są objawy zespołu Westa?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym są choroby rzadkie?"

spis treści

1. Co to jest zespół Westa?

Zespół Westa został sklasyfikowany jako encefalopatia padaczkowa. W jej przebiegu zaburzony jest rozwój psychoruchowy (motoryka duża i mała) oraz funkcjonowanie poznawcze. Pojawia się również upośledzenie umysłowe, które dotyczyć może nawet 85 proc. chorych dzieci.

O chorobie jako pierwszy napisał angielski lekarz, William James West. W 1841 roku na łamach czasopisma „The Lancet” scharakteryzował przypadek swojego syna, Jakuba, który w okresie niemowlęcym doświadczył napadów padaczkowych.

Zespół Westa diagnozowany jest u 1 na 3500 dzieci. Częściej występuje u chłopców, a pierwsze jej objawy pojawiają się w 1. roku życia dziecka.

Przyczyna powstania zespołu Westa nie została do końca określona. Podejrzewa się, że za tę chorobę odpowiadać mogą m.in.: niedotlenienie wewnątrzmaciczne lub okołoporodowe, zakażenia wewnątrzmaciczne, np. wirusem cytomegalii. Zauważono ponadto, że chorobę rozpoznaje się częściej u dzieci z niską wagą urodzeniową a urodzonych w terminie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Objawy zespołu Westa

W przypadku zespołu Westa charakterystyczne są zgięciowe napady padaczkowe. W trakcie ataku, gdy dziecko leży na plecach, dochodzi do zgięcia głowy ku klatce piersiowej. Napady występują w seriach, najczęściej wówczas, gdy dziecko budzi się ze snu lub zasypia. Mogą towarzyszyć im zaburzenia świadomości, ślinotok, wymioty, wzmożona potliwość.

Chorobę rozpoznaje się na podstawie stosunkowo charakterystycznych objawów. W procesie diagnozy niezbędne jest również wykonanie badania EEG, które ujawnia zapis hipsarytmiczny (nieregularnie występujące we wszystkich okolicach kory mózgowej fale wolne i iglice o bardzo dużym woltażu).

U dziecka wykonuje się również rezonans magnetyczny głowy lub tomografię komputerową.

Co nas zabija? 9 najgroźniejszych chorób współczesności
Co nas zabija? 9 najgroźniejszych chorób współczesności [9 zdjęć]

Nowotwory plasują się na drugim miejscu wśród głównych przyczyn zgonów Polaków. Aż 25 proc. wszystkich...

zobacz galerię

3. Leczenie zespołu Westa

Podjęcie odpowiedniego leczenia jest kluczowe w przypadku zespołu Westa. Zaniedbanie tego może skutkować znacznym upośledzeniem umysłowym i ruchowym. Proces leczenia jest w tym przypadku długotrwały, trwa wiele lat. Najczęściej stosuje się farmakoterapię. Leki, m.in. wigabatryna oraz syntetyczne pochodne kortykotropiny (ACTH), dobierane są indywidualnie i w taki sposób, by ich skutki uboczne były jak najmniej dotkliwe. Stosuje się też psychoterapię, która ma wieloaspektowy charakter. Jej zadaniem jest poprawa jakości życia dziecka, wspomaganie procesów społecznych i funkcjonowania poznawczego.

Zespół Westa w określonych sytuacjach wymaga również leczenia chirurgicznego, stymulacji nerwu błędnego oraz specjalnej diety (ketogennej). Istotne znacznie ma też rehabilitacja, w przypadku której specjaliści dążą do usamodzielnienia dziecka.

Pacjenci, u których zdiagnozowano zespół Westa, często mają kłopoty z kontrolą ruchów głowy, pełzaniem, obracaniem się. Nie potrafią samodzielnie siedzieć i wykazują trudności z raczkowaniem, a później – chodzeniem.

Zespół Westa to choroba, której rokowanie trudno określić. Statystyki mówią, że 5 na 100 małych pacjentów nie przeżywa 5. roku życia, a leczenie jest skuteczne u jednego na 25 dzieci (wówczas objawy choroby są minimalne). Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie. Podstawą jest prawidłowe leczenie oraz terapia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza