Trwa ładowanie...

Zespół stopy cukrzycowej – groźne powikłanie cukrzycy

Szacuje się, że powikłanie cukrzycy w postaci zespołu stopy cukrzycowej, dotyczy ok 10-20 proc. wszystkich chorych. Dolegliwości rozwijają się najczęściej u osób, które zaniedbują swoją chorobę i nie respektują zaleceń specjalistów. Każda osoba, cierpiąca na cukrzycę, powinna jednak zwracać uwagę na niepokojące objawy, mogące świadczyć o rozwoju stopy cukrzycowej, ponieważ jej rozwój może grozić nawet amputacją.

spis treści

1. Objawy stopy cukrzycowej

Główną przyczyną powstawania stopy cukrzycowej jest zbyt wysoki poziom cukru we krwi, wynikający z zaniedbania odpowiedniego leczenia, diety i aktywności fizycznej. Dochodzi wówczas do uszkodzenia nerwów i zaniku mięśni, w tym – nerwów czuciowych. W naczyniach krwionośnych dochodzi jednocześnie do rozwoju miażdżycy, a w efekcie do tego, że stopa nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi. Wpływa to z kolei na rozwój zatorów oraz zakrzepów w stopach. Na tym etapie konieczne jest wdrożenie właściwego leczenia, aby nie doprowadzić do głębszych uszkodzeń, obejmujących stawy i kości.

Zobacz film: "Przyczyny wzrostu zachorowań na cukrzycę"

Pierwszymi objawami, które powinny zaniepokoić każdą osobę zmagającą się z cukrzycą typu 1 lub typu 2, są mrowienie, cierpnięcie lub drętwienie stóp. Powinny być one sygnałem do jak najszybszego skonsultowania się ze specjalistą. Częste są również nocne bóle nóg i pojawiające się skurcze. Skóra na stopach może być zaczerwieniona, łuszczyć się lub pękać. Mogą też pojawić się na niej rany, które bardzo trudno się goją i wymagają specjalistycznej pomocy lekarskiej.

Zobacz odpowiedzi eksperta:

2. Leczenie stopy cukrzycowej

Leczenie zespołu stopy cukrzycowej jest skomplikowane i wymaga pomocy diabetologa oraz chirurga, dlatego tak ważne jest jak najszybsze zgłoszenie do lekarza, który oceni sytuację. Stopa cukrzycowa musi być leczona u diabetologa. Nie ma sposobów domowych – podkreśla lek. Monika Łukaszewicz, diabetolog i internista. W pierwszej kolejności ważne jest to, aby pacjent zadbał o odpowiednią dietę, by nie dopuszczać do dalszego rozwoju komplikacji okołocukrzycowych.

Zaleca się również stosowanie odpowiedniego obuwia oraz wkładek, które nie dopuszczają do nadmiernego obciążenia stóp, ich uciskania i obcierania. Jeżeli na skórze pojawią się modzele lub odciski powinny być one usuwane przez specjalistę. Najpoważniejsze jest leczenie poważniejszych ran, które trudno się goją. Konieczne jest wówczas stosowanie specjalistycznych opatrunków, zawierających m.in. srebro. Leczenie takie jest jednak długotrwałe i nie zawsze udaje się osiągnąć zadowalające efekty, szczególnie jeżeli pacjent zgłosił się do lekarza z zaawansowaną postacią zespołu stopy cukrzycowej.

Każda osoba chorująca na cukrzycę powinna ze szczególną dbałością kontrolować stan swoich stóp i zgłaszać się do lekarza, jak tylko pojawią się pierwsze niepokojące objawy. Przede wszystkim należy jednak stosować się do zaleceń diabetologa i dbać o właściwą dietę, aktywność fizyczną i regularne monitorowanie poziomu glukozy we krwi. Pozwoli to na uniknięcie bardzo poważnych komplikacji cukrzycy, które mogą zakończyć się nawet amputacją stopy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza