Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Koronawirus. Amerykanie rozpoczęli eksperymentalne leczenie COVID-19 żeńskimi hormonami

Nadal nie ma skutecznego lekarstwa, które byłoby w stanie leczyć chorych na Covid-19. To powoduje, że na całym świecie trwa nerwowy wyścig z czasem w poszukiwaniu środka, który pomógłby zapanować nad epidemią do czasu, kiedy zostanie opracowana szczepionka. Amerykanie właśnie rozpoczęli w ramach terapii eksperymentalnej podawać mężczyznom żeńskie hormony.

Zobacz film: "Majówka w dobie pandemii koronawirusa"

1. Mężczyźni ciężej przechodzą zakażenie koronawirusem

Amerykańscy naukowcy uzasadniają swoją koncepcję faktem, że mężczyźni zdecydowanie ciężej przechodzą zakażenie koronawirusem, w tej grupie jest też obserwowana większa śmiertelność wśród chorych. Tymczasem u kobiet Covid-19 z reguły ma dużo łagodniejszy przebieg. Zdaniem medyków może to mieć związek właśnie z żeńskimi hormonami.

Dr Sara Ghandehari - pulmunolog z Cedars-Sinai w Los Angeles przyznaje, że rzeczywiście dotychczasowe obserwacje wskazują na mężczyzn, jako grupę, która gorzej radzi sobie z Covid-19. "75 proc. pacjentów na intensywnej terapii, którzy wymagają respiratorów to mężczyźni" - mówi pulmunolog.

Zobacz także: Koronawirus na świecie. Znaczenie ma płeć. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że bardziej narażeni są mężczyźni

2. Żeńskie hormony lekiem na koronawirusa?

Ruszają dwa badania kliniczne, które mają sprawdzić tę hipotezę. Poddani testom mężczyźni będą mieli przez krótki okres wstrzykiwane hormony, jedna grupa dostanie progesteron, druga estrogen. Testy w Nowym Jorku rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu. Lekarze z Long Island rozpoczęli u wybranych pacjentów terapię estrogenem, aby sprawdzić, czy to wzmocni ich układ immunologiczny.

Kolejna cześć eksperymentu rozpocznie się za kilka dni w Los Angeles. Tam pacjenci, którzy zgodzili się na udział w badaniu, będą mieli podawany progesteron. Naukowcy wiążą właśnie z tym hormonem duże nadzieje, w związku z tym, że ich zdaniem może on zapobiegać rozwojowi nadmiernej reakcji układu odpornościowego, czyli tzw. burzy cytokin.

Nie brakuje jednak sceptyków, którzy już na starcie mają wątpliwości co do leczenia pacjentów hormonami. Ich zdaniem ta koncepcja wydaje się dość wątpliwa. Zwłaszcza że cięższy przebieg Covid-19 dotyczy również starszych mężczyzn, tymczasem w tej grupie wiekowej kobiety są wtedy po menopauzie i mają obniżony poziom wielu hormonów.

Na wyniki badań musimy jeszcze poczekać.

Zobacz także: Czy koronawirus może powodować bezpłodność u mężczyzn? Wyjaśnia dr Marek Derkacz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza