Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Dostępność leków w aptekach

Często zdarza się, że chory nie może zrealizować recepty, gdyż farmaceuta zamawia dany lek dopiero, gdy ktoś się po niego zgłasza, co oznacza, że aby móc go wykupić, trzeba ponownie odwiedzić aptekę. W związku z tym problemem Główny Inspektor Farmaceutyczny przeprowadzi kontrolę aptek...

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Dostępność leków w Polsce

Prawo farmaceutyczne stanowi, iż apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego i jako taka ma obowiązek zaopatrywać się w takie ilości leków i wyrobów medycznych, jakie zaspokoją potrzeby mieszkańców okolicznych miejscowości. Nacisk kładzie się przede wszystkim na leki refundowane. Główny Inspektor Farmaceutyczny przeprowadzi kontrolę aptek i sprawdzi, czy prawo to nie jest łamane, a chorego nie naraża się na niepotrzebny wysiłek i wielokrotne wizyty w aptece.

2. Przyczyny braku leków w aptekach

Farmaceuci przyznają, że zdarza się, że dany lek zamawia się z hurtowni dopiero po tym jak poprosi o niego pacjent. Takie praktyki tłumaczy się wysokimi cenami leków, które uniemożliwiają aptekarzom zamawianie ich w dużych ilościach. Niestety, przez to cierpi chory, który słysząc w aptece, że farmaceutyk nie jest dostępny od ręki, szuka go w innych punktach lub czeka na zrealizowanie zamówienia. Największy problem pojawia się, gdy brakującym lekiem jest antybiotyk, którego pacjent potrzebuje natychmiast.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza