Trwa ładowanie...

Zażył tylko pięć tabletek. Antybiotyk doprowadził do kalectwa 26-latka

Gdy lekarze stwierdzili u niego infekcję układu pokarmowego, 25-latek nie przypuszczał, że diagnoza ta zmieni jego życie. Dziś, jak mówi jego matka, "ze zdrowego mężczyzny zamienił się w szkielet". Antybiotyk wywołał u niego silną reakcję, która rzutuje na całe jego życie. - Nie jestem w stanie zliczyć, ile razy prosił mnie, żeby go zabiła. To przerażające – mówi załamana matka chłopaka.

spis treści

1. Dostał antybiotyk na infekcję układu pokarmowego

Alex był zdrowym i wysportowanym 25-latkiem, dopóki nie zaczął antybiotykoterapii
Alex był zdrowym i wysportowanym 25-latkiem, dopóki nie zaczął antybiotykoterapii (Facebook)

Zobacz film: "Myślała, że przytyła przez menopauzę"

Alex Middleton skarżył się na bóle brzucha. Lekarz zdiagnozował "niespecyficzną infekcję" i przepisał 25-latkowi lek z grupy antybiotyków fluorochinolonowych. Już po dwóch dniach stan mężczyzny się pogorszył.

- Właściwie zażył tylko pięć z tych tabletek, ponieważ po zażyciu piątej odczuwał mrowienie, ból w stawach – wspomina Michelle, matka chłopaka.

Alex przerwał kurację zgodnie z zaleceniem lekarza. Jednak objawy nie ustąpiły, a nawet zaczęły się nasilać. Pojawiły się silne bóle całego ciała, a także reakcja alergiczna na inne leki – w tym przeciwbólowe, z czasem rozwinęły się też alergie pokarmowe.

W kolejnych miesiącach Alex stawał się coraz szczuplejszy, miał coraz mniej sił, a bóle neuropatyczne coraz mocniej dawały się we znaki. W tej chwili Alex jest unieruchomiony w łóżku i mimo że minął rok od kiedy zaczął stosować antybiotyk.

- Nie tylko straciłem mobilność, straciłem jakość życia, moja córka straciła tatę, moja dziewczyna straciła partnera, a moja mama i tata stracili syna – mówi zrozpaczony 26-latek.

2. Czym są antybiotyki z grupy fluorochinolonów?

- Ten antybiotyk – jak się już dowiedzieliśmy – FDA zaleca, aby stosować tylko w ostateczności, gdy inne leki nie działają. Na przykład sepsa lub wirus potencjalnie zagrażający życiu – tłumaczy Michelle.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) od dawna bacznie przygląda się raportom dotyczącym działań niepożądanych mogących wystąpić po leczeniu antybiotykami z tej grupy. Wraz z biegiem lat na opakowaniach leków lista skutków ubocznych stawała się coraz dłuższa.

Pierwsze ostrzeżenie FDA pojawiło się w 2008 roku i dotyczyło zwiększonego ryzyka zapalenia ścięgien, później pisano o ryzyku nasilenia objawów u chorych z miastenią, a następnie wystosowane zostało o strzeżenie o ryzyku wystąpienia neuropatii obwodowej.

Właśnie te powikłania dotknęły Alexa.

- Pomimo tego, że cierpi na rozległe bóle neuropatyczne i ogólnoustrojowe zapalenie ścięgien, nie może zażywać żadnych leków ani środków przeciwbólowych, ponieważ kolejnym objawem tych reakcji jest rozwój nietolerancji – mówi Michelle.

Rodzina Alexa założyła zbiórkę funduszy na dalsze leczenie i kompleksową opiekę, której wymaga młody mężczyzna.

"Nie jest w stanie nawet usiąść prosto, nie mówiąc już o staniu lub chodzeniu – co oznacza, że leży w łóżku 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu" – pisze załamana Michelle na stronie zbiórki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza