Trwa ładowanie...

Zatrucie pestkami moreli. "Naturalny lek na raka" jest bardzo niebezpieczny

Jedni nazywają je alternatywnym lekiem na raka, który może zastąpić chemioterapię, inni traktują z dystansem. Najnowszy raport opublikowany na stronie BMJ Case Reports wykazuje, że pestki moreli w nadmiarze mogą być niebezpieczne. Wszystko przez składnik w nich zawarty - cyjanek.

Zobacz film: "Immunoterapia nowym sposobem na raka"

1. Historia 67-latka

Eksperci przytaczają w raporcie historię 67-letniego mężczyzny z Australii, u którego zdiagnozowano nowotwór gruczołu krokowego. Raka udało się wyleczyć, ale mężczyzna przyjmował własnoręcznie przygotowywany ekstrakt z pestek moreli, by choroba nie wróciła.

Przez 5 lat przyjmował dwie łyżeczki ekstraktu z pestek moreli i 3 tabletki preparatu ziołowego, który zawierał sproszkowane pestki. Oznacza to, że dziennie przyjmował ok. 17 mg cyjanku.

Przeczytaj także:

Co ciekawe, taka ilość niebezpiecznej dla zdrowia substancji nie dawała silnych objawów. Alternatywne leczenie na własną rękę wyszło na jaw dopiero podczas rutynowych badań. We krwi mężczyzny lekarze wykryli wtedy niebezpiecznie wysoki poziom tiocyjanianu. To produkt uboczny rozkładu cyjanku.

Dlaczego to takie niebezpieczne? Cyjanek zakłóca pobieranie tlenu przez komórki. Objawem zatrucia są nudności, zmęczenie, bóle głowy, poczucie ogólnego rozbicia i słabe samopoczucie. Długotrwałe przyjmowanie cyjanku może doprowadzić do utraty przytomności, obniżenia ciśnienia krwi, niewydolności płuc, a nawet do śmierci.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do

zobacz galerię

Na szczęście 67-latka udało się uratować. Miał jednak poważne zatrucie.

2. Pestki moreli lekiem na raka?

Pestki moreli są popularnym produktem wśród osób, które stosują leczenie sposobami naturalnymi. Zawierają amigdalinę, zwaną także witaminę B17 lub laetrile (letril), która nadaje pestkom charakterystyczny gorzki smak. Szczególnie popularnym jej źródłem są gorzkie migdały, pestki moreli i wiśni, a także jabłek i czereśni.

Przeczytaj także:

Antynowotworowe właściwości amigdaliny postanowili sprawdzić eksperci. W prowadzonych przez Narodowy Instytut Raka (NCI) badaniach przedklinicznych z użyciem witaminy B17 naukowcy stwierdzili brak reakcji na leczenie letrilem. Zarówno wtedy, gdy był podawany samodzielnie, jak wtedy gdy aplikowano go z enzymem, który wspomaga wydzielanie w organizmie cyjanku z amigdaliny.

Naukowcy zauważyli też, że w czasie, gdy podawali zwierzętom amigdalinę z enzymem, zwiększyła się liczba efektów ubocznych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza