Trwa ładowanie...

Zatrucie grzybami - objawy, pierwsza pomoc, jak uniknąć zatrucia

Zatrucie grzybami to częsty powód wizyt na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Niestety sytuacja ta wymaga pilnej interwencji medycznej, a w niektórych przypadkach kończy się zgonem pacjenta. Niezwykle ważne jest zachowanie dużej ostrożności w czasie zbierania grzybów, ponieważ nawet po ugotowaniu i dokładnym umyciu mogą spowodować poważne problemy zdrowotne. Jak rozpoznać zatrucie grzybami i co wtedy robić?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Objawy zatrucia grzybami

Rok rocznie nawet 1000 osób ulega zatruciu grzybami i wymaga pomocy medycznej. Objawy zależą od rodzaju grzyba i ilości toksyn, jakie miał w sobie. Zwykle pacjenci odczuwają ból brzucha i nudności, występuje też biegunka oraz wymioty.

Dolegliwości te mogą nie być mocno intensywne, ale jeżeli jedliśmy wcześniej potrawę z grzybami to warto udać się do szpitala i zapobiec nagłemu pogorszeniu stanu zdrowia.

Dodatkowe symptomy to nadmierna potliwość, zaczerwienienie na twarzy lub szyi, wrażenie gorąca, ból głowy, zaburzenia widzenia oraz obniżone ciśnienie krwi.

Czas pojawienia się objawów jest zróżnicowany, w przypadku lekkiego zatrucia wynosi od 30 minut do 3 godzin, średnie to czas w zakresie 2-4 godzin, a ciężkie od 6 do nawet 24 godzin.

1.1. Objawy zatrucia gastrycznego

Zatrucie gastryczne zwykle cechuje lekki przebieg, pojawia się po zjedzeniu gąsek, gołąbków, lisówki pomarańczowej lub mleczajów. Dolegliwości mogą też pojawić się po spożyciu bezpiecznych grzybów, które były przechowywane w nieprawidłowy sposób. Najczęściej występujące objawy to:

U większości osób gorsze samopoczucie mija samoistnie po 2-3 dniach i nie ma negatywnego wpływu na stan zdrowia. Mimo wszystko warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ często chorzy w stosunkowo dobrym stanie potrzebują dodatkowych leków.

1.2. Objawy zatrucia neurotropowego

Zatrucie neurotropowe to poważna sytuacja, która wymaga hospitalizacji, u chorego pojawiają się zaburzenia widzenia, omamy i halucynacje, nadmierne wydzielanie potu i śliny, a także problemy z oddychaniem.

Dzieje się tak ponieważ niektóre grzyby oddziałują na układ nerwowy, zazwyczaj jest to muchomor plamisty i czerwony oraz strzępiak ceglasty.

1.3. Objawy zatrucia cytotropowego

Zatrucie cytotropowe to najpoważniejszy rodzaj zatrucia, który często kończy się śmiercią pacjenta. Z tego względu po spożyciu muchomora sromotnikowego, wiosennego, jadowitego, piestrzenicy, hełmówki lub zasłonaka rudego konieczne jest jak najszybsze dotarcie do szpitala.

W tej sytuacji niezwykle istotny jest czas reakcji oraz przekazanie lekarzom najistotniejszych informacji. Wymienione wyżej grzyby powodują poważne uszkodzenia wątroby, nerek, serca i śledziony, mogą doprowadzić do niewydolności wielonarządowej.

Zobacz także:

2. Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia grzybami

Zatrucie grzybami to poważna sytuacja, która wymaga pilnej hospitalizacji. Przede wszystkim chory powinien zabrać ze sobą resztki zjedzonej wcześniej potrawy, a także ewentualne wymioty i kał.

Próbki te pozwolą na szybkie ustalenie gatunku grzyba i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Przed udaniem się do placówki medycznej pacjent nie powinien pić, a szczególnie niebezpieczne jest picie mleka, soku czy alkoholu.

Płyny sprawiają, że toksyny trafiają do krwioobiegu i rozprzestrzeniają się po organizmie. Niedozwolone jest też stosowanie jakichkolwiek leków i suplementów diety.

3. Jak uniknąć zatrucia grzybami?

 • zbieraj jedynie dobrze znane gatunki grzybów,
 • porównuj okazy ze zdjęciami zamieszczonymi w atlasie grzybów,
 • nie zrywaj grzybów z blaszkami pod kapeluszem,
 • nie liż i nie próbuj grzybów, trujące okazy wcale nie muszą być niedobre w smaku,
 • nie kupuj grzybów u nieznanych osób,
 • nie zbieraj grzybów w okolicy fabryk,
 • nie zbieraj starych, uszkodzonych okazów,
 • w przypadku wątpliwości wyrzuć grzyby lub pokaż je pracownikom stacji sanitarno-epidemiologicznej,
 • nie podawaj grzybów dzieciom do 7. roku życia.

4. Mity na temat trujących grzybów

Istnieje przeświadczenie, że nawet najbardziej trujące grzyby stają się jadalne po kilkukrotnym wygotowaniu. Warto mieć jednak świadomość, że toksyczne gatunki pozostają niebezpieczne bez względu na metody obróbki termicznej czy długość moczenia w wodzie.

Wiele osób myśli również, że trujące okazy są gorzkie lub niesmaczne. Jest to oczywiście błąd, ponieważ na przykład muchomor sromotnikowy jest lekko słodkawy i łagodny w smaku.

Kolejnym mitem jest zmiana barwy grzyba po przekrojeniu, podobno powinien stać się siny. Sytuacja ta może mieć miejsce, ale bez względu na to czy grzyb jest jadalny czy też nie.

Błędem jest też twierdzenie, że cebula ciemnieje gdy zbliżymy ją do trującego grzyba. Warzywo to może zmienić kolor ze względu na związki siarki wydzielane przez grzyby, nie ma to żadnego wpływu na zawartość toksyn.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza