Trwa ładowanie...

Zatoki czołowe – zapalenie i jego przyczyny, objawy, leczenie

Zatoki czołowe należą do tak zwanych zatok przynosowych. Oprócz zatok czołowych możemy do nich włączyć także zatoki szczękowe i sitowe. Zwykle nie jesteśmy świadomi tego, że je mamy, dopóki nie nabawimy się ich zapalenia. Jak je rozpoznać i leczyć? Warto zastanowić się, czy to, co się dzieje w naszym organizmie, to objawy zapalenia zatok czołowych.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Zatoki czołowe – zapalenie i jego przyczyny

Zapalenie zatok, w tym zatok czołowych, pojawia się zwykle po nic niezwiastującym przeziębieniu. Pozostałość po nim w postaci kataru nie budzi niczyich podejrzeń. Tymczasem, jeśli owy katar nie przechodzi, a dodatkowo zaczyna pobolewać głowa, szczególnie w okolicach czoła, wówczas możemy mieć do czynienia z zapaleniem zatok czołowych.

Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę
Poznaj naturalne metody zwalczające przeziębienie i grypę [9 zdjęć]

Rozmaite publikacje naukowe sugerują, że cynk wykazuje właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne.

zobacz galerię

2. Zatoki czołowe – objawy

Zapalenie zatok czołowych zwykle objawia się długotrwałym bólem w okolicach czoła. Ponadto towarzyszą temu liczne komplikacje w postaci: dyskomfortu, który jest zwiększony rano, a także podczas wszelkiego rodzaju ruchu, zwłaszcza przy schylaniu się. Dodatkowo podczas trwania choroby (w zasadzie przez cały czas) sączy się z nosa bezbarwna wydzielina o dość wodnistej konsystencji – gdy chorobę spowodowały wirusy, a dość gęsta, a nawet ropna – gdy w organizmie są obecne bakterie.

Zapalenie zatok czołowych objawia się bólem głowy.
Zapalenie zatok czołowych objawia się bólem głowy.

Ponadto przy czołowym zapaleniu zatok może wystąpić szereg objawów ogólnych, w tym: stany gorączkowe, gorsze samopoczucie, brak łaknienia.

Warto także zwrócić uwagę na odpowiednie oczyszczanie organizmu. Katar może spływać po ściance gardła i wówczas powodować powikłania. Najczęściej pojawia się wówczas trudny do wyleczenia, przewlekły kaszel.

3. Zatoki czołowe – leczenie

Jeśli dość szybko rozpozna się objawy zapalenia zatok czołowych, można w początkowym stadium podjąć leczenie domowe. Wszelkie inhalacje i rozgrzewanie, w tym robienie okładów (woreczek z solą), powinno pomóc oczyścić się zatokom czołowym. Kuracja ta nie powinna trwać dłużej niż tydzień, zwłaszcza, gdy nie przynosi oczekiwanych efektów. Wówczas wizyta u specjalisty jest obligatoryjna. Prawdopodobnie lekarz zaleci antybiotykoterapię.

Woda utleniona – sposób na bolące zatoki i katar
Woda utleniona – sposób na bolące zatoki i katar [5 zdjęć]

Woda utleniona jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej domowej apteczki. Oczyszcza, dezynfekuje,

zobacz galerię

Może być i tak, że po odbyciu terapii lekarstwami, nie przyniosą one upragnionej ulgi. Wówczas zaleca się szereg specjalistycznych badań, dzięki którym można stwierdzić, czy choroba się nawraca, czy trwa i nie reaguje na antybiotyk. Najczęściej w takiej sytuacji zleca się posiew, dzięki czemu wytwarza się hodowlę trawiących nasz organizm bakterii. Umożliwia to ich dokładnie rozpoznanie, a więc i indywidualne dobranie lekarstw.

Rzadko, ale zdarza się tak, że bardzo trudno jest odkryć, co powoduje zły stan zdrowia pacjenta. W celu próby ustalenia przyczyny zapalenia zatok czołowych wykonuje się endoskopię zarówno nosa, jak i zatok. Pozwala to w sposób dokładny opisać fizjologiczne osobliwości pacjenta, na przykład ułożenie przegród nosowych czy ujść zatok czołowych.

Aby dokładnie rozeznać się w przyczynach zapalenia zatok czołowych można wykonać tomografię komputerową i teksty alergiczne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Zatoki przynosowe
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza