Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Zastrzeżenia wobec leku na raka piersi

Food and Drug Administration (FDA) zapowiada cofnięcie rekomendacji dla jednego z najpopularniejszych leków onkologicznych stosowanych w terapii raka piersi. Lek okazał się nieskuteczny, a dodatkowo przyjmowanie go wywołuje poważne skutki uboczne.

Zobacz film: "Czy rak piersi jest wyleczalny?"

spis treści

1. Działanie leku na raka piersi

Lek, wobec którego pojawiły się wątpliwości to monoklonalne przeciwciało, którego działanie polega na blokowaniu wzrostu nowych naczyń krwionośnych. Dzięki tej właściwości lek opóźnia rozwój guza. Stosowany jest w leczeniu wielu chorób nowotworowych, w tym raka piersi, płuc, nerek i okrężnicy.

2. Skutki uboczne leku na raka piersi

Według FDA popularny lek na raka wiąże się z ryzykiem krwawień, podniesienia ciśnienia, perforacji jelita i żołądka oraz zawału serca. Głównym zastrzeżeniem jest jednak jego niska skuteczność. Przyjmowanie tego leku nie przedłuża życia pacjentkom chorym na raka sutka. Chociaż zdarza się, że chore odczuwają lekką poprawę, jednak trwa ona krótko. 9 tys. kobiet poprzez podpisanie petycji o podtrzymanie rekomendacji dla leku potwierdziło jego skuteczność. Wyniki badań wykazują jednak, że lek nikomu nie ratuje życia. Dodatkowo jest bardzo drogi – miesięczny koszt leczenia nim wynosi ok. 10 tys. zł.

3. Przyszłość leku na raka piersi

Obecnie trwa postępowanie, którego zakończenie rozstrzygnie, czy lek na raka piersi będzie nadal stosowany. Do tego czasu FDA zawiesza rekomendację do stosowania go z kilkoma rodzajami chemioterapii, a dopuszcza w połączeniu tylko z jednym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza