Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Zastosowanie rozpuszczalnych stentów w leczeniu choroby wieńcowej

Zabiegi endowaskularne (wewnątrz naczyniowe) są obecnie jedną z podstawowych metod stosowanych przez kardiologów inwazyjnych. Stanowią one m.in. alternatywę dla operacji na otwartym sercu, gdy konieczne jest udrożnienie tętnic wieńcowych, w trakcie leczenia choroby niedokrwiennej serca.

Zobacz film: "Aspiryna w zapobieganiu chorobie wieńcowej"

Zabieg przezskórnej angioplastyki wieńcowej polega na wprowadzeniu cienkiego cewnika do światła (wnętrza) naczynia krwionośnego przez małe nacięcie w pachwinie pacjenta. Po wprowadzeniu cewnika do tętnicy, zostaje on nadmuchany w miejscu, w którym złogi miażdżycowe uniemożliwiają prawidłowy przepływ krwi, co pozwala na przywrócenie drożności naczynia krwionośnego, w którym wykonywany jest zabieg.

U dużej grupy pacjentów ze względu na zaawansowany stan choroby osłabione ściany naczynia mogą zapadać się pomimo wielokrotnego rozszerzania za pomocą cewnika balonowego. W tych przypadkach stosowana jest implantacja stentu – małej giętkiej rurki o siatkowanej powierzchni, która ma na celu powstrzymywanie ścian naczynia przed zapadaniem. Obecnie najczęściej stosowane są dwa rodzaje stentów: BMS (z ang. Bare Metal Stent), czyli klasyczny stent metalowy oraz DES (z ang. Drug-Eluting Stent), czyli stent nasączony lekiem redukującym ryzyko powstania skrzepu.

W ostatnich latach miała miejsce czwarta rewolucja w kardiologii związana z pojawieniem się stentu najnowszej generacji. BVS (z ang. Bioresorbable Vascular Scaffold) to w pełni rozpuszczalny rodzaj stentu pozwalający na przywrócenie prawidłowej funkcji naczynia krwionośnego w sposób niemożliwy dla stentów typu BMS i DES. Stent typu BVS oprócz udrożnienia światła naczynia krwionośnego, stymuluje również jego regenerację, a następnie ulega całkowitemu wchłonięciu.

W Polsce jest zaledwie kilku lekarzy, którzy mają doświadczenie z nową generacją stentów. Renomowany specjalista centrum medycznego AMEDS, kardiolog inwazyjny dr n. med. Maciej Zarębiński, przekonuje, że nowy typ stentu jest bezpieczny i zapewnia lepszy długoterminowy efekt terapeutyczny niż stenty starszej generacji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza