Trwa ładowanie...

Zapuść wąsy w listopadzie i walcz z nowotworami

Movember – pod tą nazwą wystartowała akcja promująca profilaktykę nowotworową wśród mężczyzn. Każdy facet może być jej częścią – wystarczy w listopadzie zapuścić wąsy. To sposób, aby wywołać dyskusję na temat raka jądra oraz prostaty i w ten sposób zachęcać do badań profilaktycznych.

Zobacz film: "Rak jądra"

1. Wąsy w słusznej sprawie

Movember to nazwa, która powstała z połączenia dwóch angielskich słów: moustache (wąsy) i november (listopad). To międzynarodowy ruch, który każdego roku właśnie w listopadzie zachęca mężczyzn do zadbania o zdrowie. Pomysł na zapuszczanie wąsów w słusznej sprawie narodził się w 2003 roku w Australii. Obecnie akcja jest popularna na całym świecie.

Dlaczego wąsy? Mężczyzna zapuszczający zarost pod nosem na pewno spotka się z zainteresowaniem wśród swoich kolegów, rodziny i współpracowników. To główny cel kampanii – sprowokować do mówienia o raku jąder oraz prostaty.

Każdy mężczyzna może zostać ambasadorem akcji.

– Najważniejszy w całej akcji Movember jesteś ty. Twój wąs będzie sprawiał, że inni faceci zaczną pytać o ideę Movember i przesłanie całej kampanii. Ty będziesz im opowiadać o historii ruchu na świecie oraz o badaniu jąder i prostaty – zachęcają organizatorzy na stronie internetowej akcji.

2. Męskie nowotwory

Dzięki wiedzy na temat profilaktyki można uratować życie wielu mężczyznom. Szacuje się, że 92 proc. wcześnie wykrytych przypadków raka jąder jest całkowicie wyleczalnych. Liczy się jednak czas – im wcześniej dojdzie do diagnozy, tym większe szanse na skuteczną terapię.

Na raka jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni między 14. a 35. rokiem życia. Jakie są pierwsze objawy? Niepokój powinny wzbudzić wszelkie guzki, płyn w mosznie oraz ból jąder lub podbrzusza. Profilaktyka nie jest skomplikowana – wystarczy raz w miesiącu, po ciepłym prysznicu, wykonać samobadanie jąder.

Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. W grupie ryzyka są panowie po 50. roku życia. Wczesne rozpoznanie daje duże szanse na skuteczne leczenie. Mężczyźni powinni więc zwrócić uwagę na pierwsze symptomy choroby, takie jak ból podczas oddawania moczu czy konieczność częstych wizyt w łazience. Jeśli występują takie objawy – czas na wizytę u lekarza.

3. Movember w trosce o męskie zdrowie

W ramach akcji Movember organizowane są spotkania, w trakcie których można dowiedzieć się więcej o profilaktyce nowotworowej. Odbywają się w barbershopach w całej Polsce – przy okazji można więc przystrzyc wąsy.

Jedną z największych atrakcji całej akcji jest „Bieg dla jaj”, który odbędzie się w niedzielę, 8 listopada w Katowicach na dystansie 10 kilometrów.

Jak jeszcze włączyć się do akcji? Zapuść wąsy i wrzuć zdjęcie na Instagram – nie zapomnij o #MovemberPL. Przekonaj znajomych, że warto dbać o zdrowie.

Szczegółowe informacje o akcji dostępne są na stronie internetowej oraz profilu na Facebooku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza