Zapobieganie uszkodzeniom serca po zawale
Naukowcy z Virginia Commonwealth University odkryli, że mechanizm stanu zapalnego może prowadzić do większego uszkodzenia serca po zawale. Ustalenia amerykańskich badaczy mogą doprowadzić do opracowania skuteczniejszych metod blokowania mechanizmów zapalnych.
Zobacz film: "Uwarunkowania genetyczne chorób serca"
1. Nowa metoda zapobiegania uszkodzeniom serca po zawale
Po zawale w sercu pojawia się stan zapalny na skutek braku tlenu i składników odżywczych. Proces ten sprzyja gojeniu się serca, ale może również powodować dalsze uszkodzenia w tym narządzie. Mechanizmy, za pomocą których serce odpowiada na uraz nie są jeszcze w pełni znane. W związku z tym naukowcy postanowili zbadać szlaki komórkowe, które uczestniczą w tym procesie.
Naukowcy zbadali rolę specyficznego mechanizmu zapalnego, znanego jako „inflammasome", w procesie gojenia się serca. Badacze wykryli, że inflammasome zwiększa reakcję narządu poprzez generowanie wydzielania kluczowego mediatora zapalnego - Interleukin-1β. Następnie naukowcy ustalili, że farmakologiczne blokowanie tworzenia inflammasome zapobiega powiększeniu serca i jego dysfunkcji.
Określenie roli mechanizmu zapalnego w reakcji na uraz w sercu oraz odkrycie sposobu na przeciwdziałanie mu pozwala na dalsze badania i opracowanie metod zapobiegania oraz leczenia niewydolności serca po zawale. Przeprowadzone badania potwierdzają wcześniejsze wyniki testów, które wykazały, że Interleukin-1β wpływa na serce, a blokowanie tego mediatora jest korzystne dla pacjentów po zawale i z niewydolnością serca. Obecnie mają miejsce cztery badania kliniczne u pacjentów z różnymi schorzeniami serca, leczonych inhibitorem Interleukin-1β.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.