Trwa ładowanie...

Zapłodnienie in vitro

Zapłodnienie in vitro ma na celu pokonanie przyczyn niepłodności poprzez zapłodnienie w warunkach laboratoryjnych komórek wyodrębnionych z organizmu. Jest ogromną szansą dla małżeństw, które nie mogą mieć dzieci. Niewątpliwie niepłodność i bezdzietność to jedne z najtrudniejszych problemów małżeńskich. Jednak w wielu przypadkach, gdy niemożliwe jest zapłodnienie naturalne, sztuczne zapłodnienie może zakończyć się sukcesem. Niestety, zapłodnienie in vitro często wymaga wielu prób i wcześniejszych badań z zakresu diagnostyki niepłodności, a wszystko to jest bardzo kosztowne.

spis treści

1. Na czym polega zapłodnienie in vitro?

Sztuczne zapłodnienie in vitro to proces złożony. Rozpoczyna się stymulacją hormonalną kobiety poprzez punktację, a następnie poprzez zapłodnienie w wyniku segregacji komórek w warunkach laboratoryjnych. Końcowy etap to transfer zarodków do jamy macicy.

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

Stymulacja hormonalna polega na uzyskaniu większej ilości komórek jajowych. Kobieta przyjmuje hormony, które są odpowiedzialne za wzrost pęcherzyków jajnikowych. Właściwa hormonalna stymulacja pęcherzyków, w której są obecne komórki jajowe, ma swój początek w tym cyklu.

In vitro - zdjęcia
In vitro - zdjęcia

Zapłodnienie pozaustrojowe polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych.

zobacz galerię

2. Metody zapłodnienia in vitro

  • Metoda ICSI – to wprowadzenie plemnika do komórki jajowej w przypadku, kiedy u mężczyzny odnotowuje się bardzo słabe parametry nasienia, ponieważ wymaga tylko kilku plemników - tyle, ile uzyskano komórek jajowych. Mikroiniekcja plemnika wpływa na zmniejszenie przyczyn niepłodności, które polegają na nieodpowiedniej budowie komórek jajowych. Metoda ICSI ma za zadanie bezpośrednio wprowadzać plemnik do komórki jajowej. Pozostałe etapy tej procedury in vitro, takie jak: stymulacja, pobranie komórek jajowych, transfer zarodków do jamy macicy, są takie same jak w przypadku in vitro.
  • Inseminacja – metoda polega na podawaniu plemników do jamy macicy za pośrednictwem cieniutkiego cewnika. Dzięki temu omija się bariery związane ze śluzem szyjkowym, co zapobiega uszkodzeniu plemników.
In vitro - zdjęcia
In vitro - zdjęcia

Do zapłodnienia dochodzi w momencie połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Aby doszło do poczęcia,

zobacz galerię

Metody in vitro są wykonywane przez doświadczonych lekarzy i embriologów. Skuteczność in vitro jest na tyle duża, że pozwala cieszyć się potomstwem wielu parom. Przebieg zapłodnienia ma kilka etapów. Przed wykonaniem zabiegu, kobieta powinna mieć zrobione badania, m.in: morfologię krwi , badanie moczu. Wskazania do zabiegu to niedrożne jajowody oraz niepłodność idiopatyczna .

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Monika Łapczyńska
Następny artykuł: Alternatywne metody leczenia niepłodności
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza