Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Zapalenie żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie żołądka i dwunastnicy bywa określane jako nieżyt lub katar żołądka, a także zapalenie błony śluzowej żołądka. Mogą one przebiegać z bezkwaśnością, niedokwaśnością, nadkwaśnością lub kwaśnością prawidłową soku żołądkowego. Zaburzenia powstają z powodu błędów dietetycznych, spożycia pokarmów zakażonych np. gronkowcem lub zawierających toksyny, takie jak: jady bakterii, metabolity grzybów i pleśni, toksyczne związki chemiczne. Zapalenie żołądka mogą powodować również leki, a rozwojowi zapalenia sprzyja nadużywanie nikotyny. Jakie są objawy oraz przyczyny choroby?

Zobacz film: "Wrzody a rak żołądka"

spis treści

1. Czym jest zapalenie żołądka?

Zapalenie żołądka to choroba układu pokarmowego, objawiająca się silnymi dolegliwościami. Schorzenie związane jest z podrażnieniami błony śluzowej, znajdującej się w żołądku. U niektórych pacjentów pojawia się na skutek spożywania niezdrowych potraw, picia nadmiernej ilości alkoholu lub zakażenia bakteryjnego.

Czasem pojawia się również na skutek działania substancji toksycznych w naszym organizmie. Objawy zapalenia żołądka mogą być nie tylko bagatelizowane, ale także niezauważone, gdyż choroba przez wiele lat potrafi rozwijać się w ukryciu nie dając o sobie znać. Są jednak takie symptomy, które powinny nas zaniepokoić.

2. Przyczyny zapalenia żołądka

Stany zapalne rozwijające się w obrębie żołądka są zazwyczaj skutkiem błędów dietetycznych. Czynniki wywołujące zapalenie żołądka są na ogół znane:

 • Nadużycie alkoholu.
 • Leki o działaniu drażniącym błonę śluzową żołądka (np. środki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne, przedawkowanie leków nasercowych zawierających naparstnicę, glikokortykoidy, leki przeciwnowotworowe).
 • Oparzenie kwasami lub ługami.
 • Promienie rentgenowskie (np. jako skutek uboczny stosowania promieniowania w leczeniu chorób).
 • Zepsute produkty spożywcze skażone laseczką jadu kiełbasianego.
 • Trujące grzyby.
 • Zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Można je wykazać za pomocą gastroskopii z pobraniem wycinka błony śluzowej lub badania krwi.
 • Zmiany ukrwienia.
 • Następstwa refluksu po operacji żołądka.

Zapalenie żołądka może być także naturalną konsekwencją starzenia się organizmu i pojawiać się u seniorów. Może być wywołane przez różne czynniki. Zaliczymy do nich między innymi:

 • uszkodzenia toksyczne,
 • infekcje,
 • nadmiar w spożywaniu aspiryny (czyli przyjmowanie zbyt dużych porcji kwasu acetylosalicylowego),
 • alergie pokarmowe,
 • niewydolność nerek,
 • niewydolność watroby,
 • wstrząs spowodowany operacją,
 • stres.

Zapalenie błony śluzowej żołądka powstaje również w wyniku nadużywania alkoholu lub w przypadku przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Katar żołądka może być również wywołany przez bakterię Helicobacter pylori.

Nieleczone zapalenie błony śluzowej żołądka jest stanem zagrażającym zdrowiu chorego
Nieleczone zapalenie błony śluzowej żołądka jest stanem zagrażającym zdrowiu chorego
Wrzód żołądka - zdjęcia
Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.

zobacz galerię

3. Objawy zapalenia żołądka

Większość chorób żołądka i w ogóle układu pokarmowego objawia się w podobny sposób i przypomina zatrucie. Przede wszystkim odczuwamy wtedy bóle, doświadczamy nieprzyjemnego odbijania. Wśród charakterystycznych objawów zapalenia żołądka wymienia się również:

 • mdłości,
 • zgaga,
 • wymioty,
 • uczucie pełności w żołądku,
 • ból w okolicy nadbrzusza,
 • częsta, nawracająca czkawka
 • krwawienie z układu pokarmowego
 • ból w dołku podsercowym pojawiający się 1-2 godz. po posiłku (wrzód żołądka),
 • ból pod prawym łukiem żebrowym 3-5 godz. po jedzeniu, a także w nocy i na czczo (wrzód dwunastnicy).

3.1. Jak rozpoznać zapalenie żołądka?

Pojawienie się nudności często bywa mylone ze zwykłym zatruciem pokarmowym. Jeżeli zdarzają się jednak coraz częściej, nie warto ich bagatelizować. Podejrzenie zapalenia żołądka należy jak najszybciej skonsultować z gastroenterologiem, który zleci szczegółowe badania.Tylko lekarz specjalista może zapewnić odpowiednie leczenie, dzięki któremu wrócimy szybko do zdrowia.

Wzdęcia to popularna dolegliwość, która towarzyszy wielu chorobom. Bywa nie tylko krępująca, ale również uciążliwa. Wzdęcia zazwyczaj wywołane są połykaniem nadmiernej ilości powietrza, spożywaniem niektórych pokarmów.

Bywają również objawem zapalenia żołądka. U większości osób objaw ten jest często ignorowany, a nadmierną ilość gazów przypisuje się niestrawności po zjedzonym posiłku. Jeśli występowanie gazów jest związane z zapaleniem żołądka, spożywanie środków farmakologicznych na tę dolegliwość może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Warto udać się na konsultację lekarską.

Objawem zapalenia żołądka jest również częsta czkawka. U niektórych osób może pojawiać się nieustannie przez kilka dni. Czkawka powstaje w wyniku podrażnienia błony śluzowej żołądka.

Innymi przyczynami jej występowania są: szybkie jedzenie oraz picie bardzo zimnych lub bardzo gorących napojów. Nie należy jej bagatelizować, gdyż może świadczyć nie tylko o zapaleniu żołądka, ale także o wrzodach,refluksie lub zapaleniu otrzewnej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Wymioty są reakcją obronną organizmu i najczęściej występują wraz z nudnościami i bólami brzucha. Pojawiają się, gdy treści pokarmowe podrażnią błonę śluzową.

Wymioty to również częsty objaw zapalenie żołądka. Bywają bardzo niebezpieczne, gdy wraz z nimi pojawia się krwawienie z przewodu pokarmowego. Jeśli wymioty występują regularnie, należy je bezwględnie skonsultować ze specjalistą.

Zgaga, niestrawność, pieczenie w przełyku i za mostkiem pojawia się po zjedzeniu dużych posiłków. U niektórych występuje również po tzw. poobiedniej drzemce. Skutkiem zgagi mogą być nudności, uczucie odbijania, wzdęcia oraz wymioty.

Uczucie pieczenia może być wzmożone na skutek spożywania niektórych produktów spożywczych, np. alkoholu, cytrusów, kawy, tłustych potraw. Przyczyna jej częstego występowania powinna być jak najszybciej wykryta przez lekarza.

Bóle w środkowym nadbrzuszu o charakterze gniotącym, piekącym lub kurczowym w większości przypadków są objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Ból brzucha opisywany jest przez pacjentów jako ostry lub przewlekły sygnał umiejscowiony w okolicach żołądka.

Dolegliwości bólowe w przebiegu zapalenia żołądka występują wraz z niestrawnością i mdłościami. Objaw warto skonsultować ze specjalistą. Bagatelizowanie tego problemu może skutkować jeszcze poważniejszymi problemami zdrowotnymi.

Zapalenie błony śluzowej żołądka może mieć charakter ostry. Wówczas objawy pojawiają się nagle.

4. Diagnostyka zapalnia błony śluzowej żołądka

Przy nieżycie żołądka niezwykle istotne jest szybkie rozpoznanie. Dzięki temu choroba jest w większości przypadków zupełnie wyleczalna. Jeśli objawy zostaną jednak zbagatelizowane, wówczas wzrasta szansa na wystąpienie choroby nowotworowej związanej z układem pokarmowym.

Kiedy pojawiają się krwawe wymioty, koniecznie trzeba wykonać gastroskopię. Badanie wskaże dokładnie przyczynę (inną przyczyną krwawych wymiotów może być pęknięcie śluzówki w obrębie przełyku i wpustu do żołądka). Oprócz gastroskopii lekarz zaleca badanie składu soku żołądkowego. W tym przypadku sprawdza się, czy wydzielanie soku żołądkowego nie jest zaburzone.

Jak uniknąć zapalenia jelit i żołądka?
Jak uniknąć zapalenia jelit i żołądka? [5 zdjęć]

Zapalenie żołądka czy jelit może mieć podłoże autoimmunologiczne, infekcyjne bądź toksyczne. Choroby...

zobacz galerię

Zapalenia żołądka i dwunastnicy rozpoznaje się na podstawie zebranego wywiadu, określenia zdolności wydzielniczych błony śluzowej żołądka za pomocą sondy, obejrzenia za pomocą gastroskopu wyglądu i nasilenia zmian w błonie śluzowej żołądka.

5. Leczenie nieżytu żołądka

W przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka stosuje się początkowo leczenie objawowe. Sprowadza się ono do przerwania wpływu na błonę śluzową żołądka szkodliwych czynników, które prawdopodobnie wyzwoliły stan zapalny.

Zapalnie zmieniona błona śluzowa nie może funkcjonować prawidłowo i wymaga regeneracji, wobec tego należy stworzyć sprzyjające warunki poprzez wstrzymanie podawania trudniej strawnych posiłków. Najlepiej jest przez 1–2 dni zastosować ścisłą dietę złożoną z sucharów i gorzkiej herbaty.

Jeżeli w wyniku diagnozowania zapalenia żoładka wykazano obecność bakterii Helicobacter pylori, należy zacząć leczenie od tzw. eradykacji żołądka. Oznacza to usunięcie bakterii, gdyż to ona jest przyczyną zapalenia, a następnie pojawiających się owrzodzeń żołądka, a przede wszystkim dwunastnicy.

Eradykacja polega na zastosowaniu terapii skojarzonej dwóch antybiotyków, na które wrażliwa jest bakteria, oraz leku z grupy inhibitorów pompy protonowej, np. omeprazolu. W przypadku, gdy takie leczenie zapalenia żołądka nie skutkuje, wprowadzana jest terapia czterolekowa, gdzie do poprzednich leków dołącza się związek bizmutu.

6. Jak zapobiec zapaleniu żołądka?

W stanach o przebiegu gwałtownym – z gorączką i biegunką, przy ogólnym znacznym osłabieniu i odwodnieniu, zwłaszcza w starszym wieku, oraz spadku ciśnienia – niezbędna jest pomoc lekarska, a także bardzo często leczenie szpitalne.

Aby zapobiec tego typu schorzeniom, należy unikać wszystkich wyżej wymienionych czynników mogących stać się przyczyną stanów zapalnych, a w tym zaprzestać nadużywania alkoholu oraz palenia tytoniu. Warto zwrócić uwagę na dietę.

Najlepsze będą tu dania gotowane na parze lub w wodzie oraz duszone. Bardzo ważne w diecie są „budynie” z mięsa lub ryb, z drobną kaszą lub ryżem. Do zagęszczania potraw nie stosuje się zasmażek.

Przy zapaleniu żołądka szczególnie poleca się:

 • produkty świeże, dojrzałe,
 • łagodne przyprawy,
 • produkty gotowane, gotowane na parze,
 • produkty duszone bez wstępnego obsmażania,
 • produkty pieczone w folii lub pergaminie,
 • produkty chude,
 • używanie tłuszczów roślinnych,
 • masło,
 • oleje,
 • sosy naturalne, bez zasmażek, zagęszczane mąką i śmietaną lub mąką i mlekiem,
 • zupy na wywarach warzywnych,
 • owoce spożywane jako gotowane i rozdrabniane,
 • rozcieńczane soki.

W chorobie wrzodowej osłaniające działanie ma między innymi siemię, a według medycyny ludowej również sok z kiszonej kapusty i woda z gotowanych ziemniaków.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Wrzody żołądka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza