Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Objawy zapalenia ucha - rodzaje objawów , przyczyny

Zapalenie ucha jest to choroba, która jest najczęściej diagnozowana u dzieci. Jest to schorzenie, którego ryzyko zachorowania zmniejsza się wraz z wiekiem dla przykładu u sześciolatków jest diagnozowane rzadziej niż u dzieci w wieku niemowlęcym. Zapalenie ucha jest dość łatwe do przewidzenia, ponieważ najczęściej występuje wraz z infekcją górnych dróg oddechowych. Dziecko reaguje ciągłym płaczem, ponieważ zapalenie ucha objawy, które mu towarzyszą to przede wszystkim ból narządu słuchu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Objawy zapalenia ucha

Jakie ma objawy zapalenie ucha? Bardzo mylna jest opinia, że zapalenie ucha objawy to tylko i wyłącznie ból ucha środkowego. W większości przypadków pojawiają się także inne objawy, które świadczą o stanie zapalnym. Przede wszystkim pojawia się wysoka gorączka, która może sięgnąć nawet do 40°C. Pojawia się także niepokój, który uniemożliwia dziecku spokojny sen. U niemowląt i dzieci karmionych butelką następuje niechęć do ssania. Mogą pojawić się wymioty, a czasem biegunka. Zapalenie ucha objawy, jakie wystepują u starszych dzieci to niedosłuch albo nieustający szum w uszach. Oczywiście zapalenie ucha objawy najczęstsze to pulsujący ból, który wzbiera na sile podczas snu w pozycji leżącej. Ból może się zmniejszyć, kiedy następuje wyciek z ucha, dlatego, że w wyniku perforacji błony bębenkowej obniża się ciśnienie w uchu.

Zapalenie ucha objawy to przede wszystkim ból ucha środkowego
Zapalenie ucha objawy to przede wszystkim ból ucha środkowego

2. Przyczyny zapalenia ucha

Zapalenie ucha może mieć wiele przyczyn, ale do najczęstszych należy przede wszystkim budowa ucha. U młodszych dzieci trąbka słuchowa łączy jamę bębenkową z gardłem, którego ujście jest ciągle otwarte. To powoduje, że wszelkie bakterie i wirusy mogą z łatwością wnikać do środka ucha. Dlatego zapalenie ucha objawy najczęściej pojawiają się w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęściej zapalenie ucha powodują bakterie Haemophilus influenzae i Streptococcus pneumoniae, które wywołują również zapalenie krtani czy zapalenie gardła.

To też warto wiedzieć

Zapalenie ucha środkowego mogą powodować także wirusy, które wywołują przeziębienie i grypę. Tego typu wirusy prowadzą do wysięku, który jest idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii. To z kolei zwiększa obrzęk błony śluzowej, która pokrywa trąbkę słuchową, co powoduje jej zatykanie. W następstwie następuje zapalenie ucha objawy, czyli zwiększa się ciśnienie w uchu, a to powoduje silny ból organu.

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)
Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Zapalenie ucha Infekcje uszu są bardzo powszechne, szczególnie u dzieci. Najnowsze badania wskazują,

zobacz galerię

Zapalenie ucha może mieć swoją bezpośrednią przyczynę w niewłaściwie wykształconym układzie immunologicznym, dlatego jest to schorzenie, które najczęściej diagnozowane jest u mniejszych dzieci. Jakie jeszcze ma objawy zapalenie ucha i jakie mogą być inne przyczyny, dla których pojawia się zapalenie ucha?

  • Przewlekły stan zapalny zatok
  • Choroba zakaźna dla przykładu ospa wietrzna, odra
  • Niewłaściwa budowa podniebienia
  • Przerost migdałków
  • Niedrożność trąbki słuchowej

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Piotr Sawicki
Następny artykuł: Ból ucha
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza