Trwa ładowanie...

Zapalenie spojówek – leczenie

Zapalenie spojówek to bardzo częsta przypadłość. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Leczenie nie jest skomplikowane, ale jest uzależnione od tego, co jest podłożem dolegliwości.

Zobacz film: "Zakraplanie oka"

spis treści

1. Czym jest zapalenie spojówek?

Co to jest zapalenie spojówek?
Co to jest zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to reakcja zapalna ze strony spojówki, czyli przezroczystej błony, która pokrywa białko...

zobacz galerię

Zanim przejdziemy do sposobów leczenia zapalenia spojówek, dowiedzmy się, czym charakteryzuje się ta choroba.

Zapalenie spojówek to nic innego jak powstanie stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej oka, czyli spojówki. Błona ta pokrywa od środka powiekę oraz część gałki ocznej. Niektórzy, aby określić zapalenie spojówek używają nazwy czerwone oko. Wyróżniamy różne rodzaje zapalenia spojówek. Część z nich ma charakter infekcyjny i będą to zapalenia: bakteryjne, wirusowe, chlamydiowe, grzybicze. Pozostałe są nieinfekcyjne: alergiczne, chemiczne, odczynowe, towarzyszące, niezakaźne proste.

Objawy zapalenia spojówek są uzależnione w dużej mierze od podłoża choroby. Niektóre z nich będą jednak pojawiać się niezależenie od etiologii zapalenia. Wśród nich można wyróżnić: łzawienie, odczucie pieczenia, świąd, zaczerwienione oczy, zwężenie szpary powiekowej. Ponadto możemy odnosić wrażenie, że mamy piasek pod powiekami.

Inne objawy, które pojawią się przy tej chorobie okulistycznej mogą nam już wskazywać na jej źródło. Warto również zwrócić uwagę na dolegliwości towarzyszące zapaleniu – one również nie są bez znaczenia. Jeśli jest to bakteryjne zapalenie spojówek, to wówczas będzie ono objawiało się pojawieniem się ropnej wydzieliny. Szczególnie dużo będzie jej tuż po przebudzeniu. Wydzielina często skleja powieki oraz rzęsy. Wirusowe zapalenie spojówek nierzadko współwystępuje z grypą czy przeziębieniem. Dlatego też, jeśli zauważyliśmy, że oprócz zaczerwienionych załzawionych oczu mamy też kaszel, ból gardła, katar i podwyższoną temperaturę, to prawdopodobnie powodem zapalenia jest wirus. Alergiczne zapalenie spojówek możemy rozpoznać po tym, że występuje ono np. tylko raz w roku, na wiosnę lub po kontakcie z jakimś czynnikiem drażniącym, np. sierścią psa. Jeśli dodatkowo mamy wodnisty katar, kichamy, mamy gorsze samopoczucie, to prawdopodobnie uczulenie jest źródłem zapalenia.

2. Jak leczyć zapalenia spojówek?

Tak, jak już zostało to wspomniane, leczenie zapalenia spojówek nie jest skomplikowane. Jest jednak uzależnione od tego, jaki jest powód występowania tej choroby. Czasem można poradzić sobie z dolegliwościami prostymi sposobami. W większości przypadków należy jednak udać się do lekarza na konsultacje. Poniżej przedstawiamy sposoby leczenia najczęściej spotykanych rodzajów zapalenia spojówek.

2.1. Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek

Ten rodzaj zapalenia spojówek wymaga kontaktu z lekarzem. Jest leczone za pomocą antybiotyków w postaci kropli. Dodatkowo lekarz może przepisać maść z antybiotykiem do stosowania na noc, aby przyśpieszyć powrót do zdrowia.

2.2. Leczenie wirusowego zapalenia spojówek

Wirusowe leczenie nie wymaga wizyty u lekarza. Zazwyczaj ustępuje samo. Możemy jednak postarać się złagodzić nieprzyjemne objawy, np. poprzez stosowanie kropli do oczu. Przy wirusowym zapaleniu spojówek szczególnie ważna powinna być dla nas higiena oczu – a przede wszystkim nie powinniśmy pocierać ich nieumytymi dłońmi. W ten sposób unikniemy bakteryjnego zapalenia.

2.3. Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

Przy alergicznym zapaleniu spojówek należy udać się do lekarza, aby potwierdzić przypuszczenia, że jest ono wywołane uczuleniem na jakąś substancję. Specjalista może zalecić nam stosowanie leków przeciwhistaminowych. Dobrze jest, by przy tym rodzaju zapalenia często przemywać oczy, np. chłodną, czystą wodą lub „sztucznymi łzami”.

3. Jak szybko wyzdrowieć?

Przy leczeniu zapalenia spojówek bardzo istotne jest przestrzeganie pewnych zasad, które pozwolą nam szybciej wrócić do zdrowia. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by wtedy, gdy cierpimy z powodu zapalenia spojówek, nie dotykać oczu nieumytymi rękami. Dobrym pomysłem jest stosowanie zimnych okładów – możemy np. nasączać waciki zimną wodą i kłaść je na jakiś czas na oczy. Jeśli to możliwe, to unikajmy miejsc zadymionych, zakurzonych. Niewskazane jest nakładanie w tym czasie makijażu. Pozwólmy naszym oczom odpocząć od środków chemicznych. Jeśli jednak podczas zapalenia spojówek – szczególnie tego wirusowego – stosowaliśmy jakieś kosmetyki, po ustąpieniu infekcji raczej nie powinniśmy już więcej ich używać. Ostatnia rada jest dla osób mających wadę wzroku. Na czas zapalenia spojówek unikajmy stosowania soczewek, ale zamiast nich zakładajmy okulary.

Stosując odpowiednie metody leczenia, a także przestrzegając wspomnianych powyżej zasad, możemy być pewni, że zapalenie spojówek nie będzie dla nas uciążliwe.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.