Trwa ładowanie...

Zapalenie migdałków – przyczyny, objawy, diagnostyka, powikłania, leczenie

Zapalenie migdałków kojarzy się głownie z chorobą dzieci, aczkolwiek dotyka również i dorosłych. Główną funkcją migdałków jest ochrona naszego organizmu, zdarza się niestety, że stają się one źródłem choroby. Czym objawia się zapalenie migdałków i jakie są przyczyny jego występowania? Czy zawsze konieczne jest wycięcie migdałków?

Zobacz film: "Co warto wiedzieć o trzecim migdale?"

spis treści

1. Przyczyny zapalenia migdałków

Zapalenie migdałków u dorosłych w znacznej większości przypadków jest spowodowane infekcjami wirusowymi. Szacuje się, że aż za 70 na 100 przypadków za zapalenie migdałków odpowiedzialne są u dorosłych infekcję wirusowe. Inaczej kwestia ta wygląda u dzieci. Zapalenie migdałków u starszych dzieci (powyżej 5 roku życia) powstaje głownie w wyniku infekcji bakteryjnej.

W przypadku młodszych dzieci zapalenie migdałków występuję najczęściej w wyniku zakażenia wirusem. Infekcje bakteryjne wywoływane są głównie przez paciorkowca ale mogą zostać wywołane również przez normalnie występujące w naszym gardle bakterie, które dopóki nie są zbyt licznie wcale nie wywołują infekcji.

Na wzrost ich liczby jesteśmy w szczególności narażeni w okresach jesienno-zimowych, kiedy nasza odporność jest osłabiona. Jednakże w obu przypadkach zarówno infekcji wirusowych jak i bakteryjnych o zarażenie najłatwiej, gdy przebywamy w pobliżu osobą chorą, ponieważ zapalenie migdałków przenosi się najszybciej drogą kropelkową.

Zapalenie migdałków
Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków podniebiennych i gardła wywołane jest przez paciorkowce β.

zobacz galerię

2. Objawy zapalenia migdałków

Zapalenie migdałków objawia się inaczej w przypadku infekcji bakteryjnej niż w przypadku infekcji wirusowej. Gdy zapalenie migdałków wynika z infekcji bakteryjnej, najczęstsze objawy to wysoka gorączka oraz dotkliwy ból gardła. Węzły chłonne stają się wrażliwe i powiększone.

Wizualnie można dostrzec, że nasze gardło jest mocno czerwone i obrzęknięte, a na języku, migdałkach i podniebieniu widać żółty nalot. W przypadku infekcji wirusowej zapalenie migdałków objawia się w pierwszej kolejności bólem gardła oraz problemami z normalnym przełykaniem.

Dodatkowo mogą wystąpić bóle głowy, katar, powiększenie węzłów chłonnych, ból uszu, a nawet mięśni i stawów. Zazwyczaj jeżeli zapalenie migdałków jest związane z infekcją wirusową temperatura naszego ciała zwiększa się tylko nieznacznie albo nawet wcale.

Osoba która raz zachorowała na zapalenie migdałków jest bardziej narażona na powrót choroby. W przypadku gdy objawy nawracają i utrzymują się ponad trzy miesiące możemy mówić okreslić to jako przewlekłe zapalenie migdałków.

3. Diagnostyka migdałków

Zdiagnozowanie zapalenia migdałków nie jest trudne. Lekarz rodzinny jest wstanie rozpoznać zapalenie migdałków, widząc objawy zewnętrze w postaci ropnego nalotu czy opuchniętego i mocno zaczerwienionego gardła. Dodatkowo dla potwierdzenia, że w naszym organizmie rozwija się proces zapalny może zlecić nam wykonanie podstawowej morfologii.

4. Ropień około-migdałkowy

Zdecydowanie nie należy ignorować objawów, gdyż nieleczone zapalenie migdałków może spowodować poważne, a nawet nieodwracalne powikłania. Ropień około-migdałkowy jest najczęstszym powikłaniem nieleczonego zapalenia migdałków. W skrajnie zaniedbanych przypadkach z powodu ropnia około-migdałkowego może dojść nawet do zaburzenia czynności oddychania.

Najniebezpieczniej robi się jednak wtedy, gdy zapalenie migdałków rozprzestrzenia się i dostaje do naszego krwioobiegu – w takim wypadku niegroźne z pozoru zapalenie migdałków może skończyć się zapaleniem nerek, stawów czy zatok, gorączką reumatyczną, a nawet zapaleniem mięśnia sercowego oraz sepsą.

5. Leczenie migdałków

Zapalenie migdałków oczywiście może być skutecznie wyleczone. Sposoby leczenia zapalenia migdałków można podzielić na leczenie farmakologiczne oraz leczenie zabiegowe. W przypadku leczenia farmakologicznego inaczej leczymy zapalenie migdałków na tle bakteryjnym, a inaczej na tle wirusowym.

W przypadku infekcji bakteryjnej zapalenie migdałków skutecznie może zostać wyleczone jedynie za pomocą antybiotykoterapii. Lekarz rodzinny po rozpoznaniu dobierze nam odpowiedni antybiotyk oraz czas jej trwania.

Natomiast gdy zapalenie migdałków spowodowane jest wirusem, leczenie odbywać się będzie przy pomocy leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (paracetamol, ibuprofen). Dopiero przewlekłe zapalenie migdałków kwalifikuje się natomiast zazwyczaj do leczenia zabiegowego tj. do wycięcia migdałków.

W niektórych przypadkach można wykonać bardziej nowoczesne procedury zabiegowe polegające np. na częściowym odparowaniu migdałków laserem. Zapobiega to dalszemu postępowi choroby, a jednocześnie zachowuje funkcję migdałków. Nowoczesne metody laserowe to waporyzacja laserowa migdałków, która daje bardzo wysoką skutczność, jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i jest metodą bezpieczną, która zapobiega silnym krwawieniom pooperacyjnym

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Piotr Sawicki
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza