Trwa ładowanie...

Zapalenie brzegów powiek

Choroby oczu często mają podłoże alergiczne. Badania mówią, że na ten problem cierpi kilkanaście procent ludzi na świecie. Do najpopularniejszych chorób oczu na tle alergicznym zalicza się wypryskowe zapalenie oka, kontaktowe zapalenie skóry powiek, zapalenie spojówek. Jakie są objawy tego schorzenia? Czy alergiczne choroby oczu można skutecznie leczyć? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Zobacz film: "Leczenie zapalenia brzegów powiek"

spis treści

1. Przyczyny zapalenia brzegów powiek

Do czynników usposabiających do rozwoju zapalenia brzegów powiek należy stałe ich drażnienie pyłami lub dymem. Może to być związane z narażeniem zawodowym chorego na przykład podczas pracy w kopalni czy w trakcie prac remontowo-budowlanych.

Do innych przyczyn tej choroby zaliczamy występowanie niewyrównanej szkłami okularowymi wady wzroku pod postacią nadwzroczności lub niezborności (astygmatyzmu).

Wady te prowadzą do stałego napięcia akomodacji oczu, co może sprzyjać wystąpieniu stanu zapalnego powiek. Ważną przyczyną jest też nadmierne wydzielanie powiekowych gruczołów łojowych, zwłaszcza przyrzęsowego gruczołu Zeissa, często skojarzone z przebytym w przeszłości łojotokowym zapaleniem skóry głowy.

Ponadto wśród czynników usposabiających do zachorowania warto wymienić nieprawidłowe nawyki higieniczne, stany zmniejszonej odporności organizmu, niedożywienie i choroby, na przykład cukrzycę. Zapalenie brzegów powiek częściej dotyka osób w starszym wieku.

2. Objawy zapalenia brzegów powiek

Stale występującymi objawami są przekrwienie powiek i ich obrzęk. Jeśli przyczyną jest nadmierne wydzielanie gruczołów łojowych, dodatkowo u nasady rzęs pojawiają się drobne, żółtawe łuski. Dołączający się stan zapalny gruczołów łojowych prowadzi do powstania drobnych strupków także zlokalizowanych u nasady rzęs, a nadkażenie gronkowcowe wywołuje wrzodziejące zapalenie brzegów powiek z obecnością drobnych owrzodzeń na ich brzegu. Tym najbardziej charakterystycznym objawom często towarzyszy uczucie dyskomfortu w chorym oku związane z jego podrażnieniem, świądem, pieczeniem i uczuciem ciała obcego. Gromadząca się na powiekach wydzielina powoduje sklejanie się rzęs, zwłaszcza po przebudzeniu. Zapalenie brzegów powiek często jest skojarzone z przewlekłym zapaleniem spojówek, w którego przebiegu występują takie objawy, jak pieczenie, światłowstręt i przekrwienie spojówek.

3. Leczenie zapalenia brzegów powiek

Leczenie musi przede wszystkim opierać się na wykryciu i eliminacji pierwotnej przyczyny choroby. Duże znaczenie ma higiena okolicy powiek. Należy więc starannie usuwać zalegającą wydzielinę i gromadzące się łuseczki.

Dysfunkcja gruczołów powiekowych: leczenie
Dysfunkcja gruczołów powiekowych: leczenie

Zapalenie brzegów powieki może być trudne do całkowitego wyleczenia. Schorzenie pojawia się razem z zapaleniem...

zobacz galerię

Zabiegi te powinny być poprzedzone stosowaniem ciepłych kompresów, aby łatwiej było zetrzeć zwilżonym wacikiem zakażoną treść. Pacjent powinien każdego dnia samodzielnie wykonywać te zabiegi. Na tak przygotowany brzeg powiek stosujemy maści z antybiotykiem, na przykład z grupy aminoglikozydów lub sulfonamidów. W przypadku nasilonego odczynu zapalnego skuteczne może się okazać zastosowanie miejscowo maści z glikokortykosteroidem. Należy także pamiętać o unikaniu makijażu, stosowania drażniących kosmetyków, soczewek kontaktowychoraz przebywania w zapylonych i zadymionych pomieszczeniach w czasie trwania choroby.

Nie należy bagatelizować zapalenia brzegów powiek, gdyż zaniedbane może stać się przyczyną poważnych powikłań, jak blizny powodujące odwinięcie lub podwinięcie powiek, co prowadzi do nieprawidłowego wzrostu rzęs i drażnienia przez nie rogówki, a w efekcie powstania na niej owrzodzeń.

Choroby oczu często mają podłoże alergiczne. Badania mówią, że na choroby oczu o podłożu alergicznym cierpi kilkanaście procent ludzi na świecie. Do najpopularniejszych chorób oczu na tle alergicznym zalicza się wypryskowe zapalenie oka, kontaktowe zapalenie skóry powiek, alergiczne zapalenie spojówek. Jakie są objawy tego schorzenia? Czy alergiczne choroby oczu można skutecznie leczyć? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.