Trwa ładowanie...

Zanik mięśni – patogeneza, objawy, diagnostyka, leczenie

Wszelkie choroby, które prowadzą do zaniku mięśni znacząco obniżają jakość życia większości ludzi. Sytuacja taka może występować w przebiegu chorób, kiedy pacjent jest przykuty do łóżka i z powodu braku ruchu i niedożywienia tkanka mięśniowa ulega zanikom. Zanik mięśni jest również głównym elementem niektórych chorób genetycznych, z których najpopularniejsza jest dystrofia mięśniowa Duchenne’a.

Zobacz film: "Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego"

spis treści

1. Zanik mięśni – patogeneza

Biorąc pod uwagę w sensie patofizjologicznym dystrofię mięśniową Duchenne’a, należy wspomnieć, że kwestią odpowiedzialną za taką sytuację jest brak specyficznego białka – dystrofiny.

Objawy najczęściej pojawiają się między 2 – 4 rokiem życia. Stopniowo dochodzi do zaniku mięśni, w konsekwencji czego około 20 roku życia dochodzi do zaburzeń ze strony układu oddechowego i postępującej niewydolności oddechowej. Innym typem dystrofii jest dystrofia mięśniowa Beckera.

Objawy zaniku mięśni są mniej nasilone z tego względu, że nie występuje całkowity niedobór dystrofiny, w przeciwieństwie do dystrofii Duchenne'a. Innym typem dystrofii jest dystrofia miotoniczna w której typowe jest osłabienie i zanik mięśni kończyn i twarzy.

Zanik mięśni związany jest ze znacznym osłabieniem jakości życia
Zanik mięśni związany jest ze znacznym osłabieniem jakości życia (123RF)

2. Zanik mięśni - diagnostyka

Choroba związana z zanikiem mięśni jest rozpoznawana poprzez zaawansowane badania neurologiczne, a także biochemiczne i genetyczne. Nie bez znaczenia pozostają również podstawowe badania, takie jak USG czy też EKG.

3. Zanik mięśni - leczenie

Pomimo rozwoju medycyny XXI wieku, nadal nie dysponujemy środkami, które pozwalają na wyleczenie choroby powodującej zanik mięśni. Możliwe jest jedynie prowadzenie terapii objawowej, która może spowalniać przebieg choroby i pozwala na utrzymanie stałego stanu pacjenta. Wiąże się to jednak z stosowaniem leków, które w znaczy sposób mogą ingerować w organizm, co z kolei może powodować znaczne efekty uboczne.

Zobacz także

Nie bez znaczenia pozostaje także prowadzenie odpowiedniej rehabilitacji, która może w znaczący sposób usprawnić funkcjonowanie chorego.

Nie ma żadnych wątpliwości, że wszelkie choroby prowadzące do zaniku mięśni, w znaczący sposób obniżają jakość życia pacjentów. Biorąc pod uwagę dystrofię mięśniową Duchenne’a u pacjentów, dochodzi do stopniowo rozwijającej się niewydolności oddechowej na skutek osłabienia odpowiednich mięśni.

Co ciekawe, patologii nie ulega serce, które również zbudowane jest z tkanki mięśniowej. Nawet u połowy osób, u których występuje dystrofia mięśniowa Duchenne’a, równolegle z chorobą podstawową ma miejsce także upośledzenie intelektualne.

Miejmy nadzieję, że postęp medycyny spowoduje, że już niedługo uda się opracować skuteczne leczenie chorób, w których występują zaniki mięśni. Z uwagi na częstość występowania, to dość popularna choroba, która pomimo tego, że została odkryta jeszcze w XIX wieku nie ma szans na przeprowadzenie prawidłowego leczenia.

To wielka szansa, ponieważ aktualne metody leczenia zaniku mięśni nie są wystarczające i w ostatecznym rozrachunku nie udaje się doprowadzić do pełnego wyleczenia pacjenta.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza