Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Zalety wstawania przed 6 rano. Naukowcy zachęcają, aby zmienić rytm dnia

Poranne wstawanie to dla wielu osób koszmarna wizja. Jednak zdaniem psychologów to najlepszy sposób na dobry początek dnia. Uważa się, że poranne wstawanie sprzyja poprawie nastroju, a nawet szczęściu w miłości.

Zobacz film: "Napój na lepszy sen"

1. Wczesne wstawanie zmniejsza ryzyko depresji

Badania, które przeprowadzili dr Bailey Bosch i dr Marny Lishman, para psychologów z Australii, wskazują jednoznacznie, że poranne wstawanie ma szereg korzyści dla zdrowia ciała i ducha.

Ryzyko depresji u osób, które wcześnie zaczynają dzień, jest mniejsze o 25 proc. w porównaniu ze wstającymi później. Choć dla wielu osób tak wczesna pora, jak godzina 6 rano, to jeszcze środek nocy, dowody są niepodważalne.

Naukowcy radzą, aby przestawić swój wewnętrzny zegar dobowy, aby rytm naszego życia był jak najbardziej zbliżony do rytmu przyrody. Zaleca się wstawać o brzasku i kłaść się, gdy tylko się ściemni. Ranne ptaszki to osoby zdrowsze i szczęśliwsze od ludzi-sów.

2. Wczesne wstawanie zapewnia dobry dzień

Jak dobrze zacząć dzień? Dr Bosch poza wstawaniem przed 6, proponuje też inne sposoby.

Przede wszystkim nie należy się przeładowywać zajęciami. Długa lista zadań do zrobienia może być frustrująca.

Dobrze jest też być punktualnym i zorganizowanym. Wprowadzenie drobnych zmian w codzienny grafik może ułatwić to zadanie.

Warto zadbać o optymalną ilość snu, która u osób dorosłych wynosi od 7 do 9 godzin.

Istotna jest również chwila relaksu i dążenie do życia bez pośpiechu. To wszystko jest łatwiejsze, jeśli zdecydujemy się na wcześniejsze położenie się do łóżka i zarazem na wczesną pobudka.

Jeśli wstajemy później, zwykle już od godzin porannych gorączkowo się spieszymy i żyjemy w napięciu i stresie. Wstając wcześniej możemy natomiast wygospodarować więcej czasu dla siebie.

3. Wczesne wstawanie to szansa na miłość

Co ciekawe, podczas badań zauważono, że osoby, które wstają później, często nie zawierają związków małżeńskich. Tacy ludzie częściej są samotni.

Naukowcy zauważyli, że później wstający mają również szereg niezdrowych nawyków, nieregularny tryb życia i częściej palą tytoń.

Zdaniem dr Marny Lishman poranne wstawanie to nie tylko lepszy start każdego dnia, lecz również gwarancja dobrego nastroju. Psycholog poleca życie zgodne z rytmem pór dnia, wstawanie i zasypianie w zgodnie z godzinami wschodu i zachodu słońca.

Długie spanie wcale nie zapewnia większego wypoczęcia. Przeciwnie, może zwiększać podatność na stres i uczucie zmęczenia w ciągu dnia.

5 zapachów ułatwiających zasypianie. Będziesz spać spokojnie
5 zapachów ułatwiających zasypianie. Będziesz spać spokojnie [6 zdjęć]

Dobry i zdrowy sen zapewni nam pozytywne samopoczucie i sprawi, że nasz organizm będzie prawidłowo funkcjonował.

zobacz galerię

4. Wczesna pobudka zmniejsza ryzyko raka piersi

Zauważono, że życie w zgodzie z naturalnym rytmem, wpływa również na stan zdrowia u kobiet. Dotyczy to nawet tak poważnych dolegliwości, jak rak piersi, który jest jednym z najczęściej występujących nowotworów.

Brytyjskie badania na grupie 400 tys. kobiet prowadzone przez naukowców z University of Bristol wykazały, że "ranne ptaszki" mają o 40 do 48 proc. mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi, w porównaniu z kobietami, które wstają później.

Jednocześnie stwierdzono, że spanie ponad 8 godzin na dobę zwiększa ryzyko raka. Każda dodatkowa godzina oznacza prawdopodobieństwo choroby zwiększone o 20 proc.

5. Sposoby na dobry sen

Naukowcy podpowiadają również, jak poprawić sobie nastrój i jakość snu.

Zaleca się m.in. rezygnację z kawy przed snem, aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, szczególnie przy świetle dziennym. Psychologowie apelują o rezygnację z używania telefonów komórkowych przed zaśnięciem. Zalecają wygaszenie świateł przed snem, a także regularny tryb życia z zasypianiem i wstawaniem o tej samej porze. Warto wygospodarować także poranną chwilę przyjemności dla siebie, moment na jogę, gimnastykę czy filiżankę aromatycznej kawy.

Nadmiar gier, filmów czy innych rozrywek wieczorami powoduje, że chodzimy późno spać i odczuwamy stałe zmęczenie. Pobudka choćby 30 minut wcześniej pozwoli na spokojniejszy rytm dnia i – co najważniejsze - regularność. Jest to bezcenne dla zachowania zdrowia psychicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza