Trwa ładowanie...

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich (zakrzepica) - przyczyny, objawy, leczenie

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich (inaczej zakrzepica) jest to chorobą, w przebiegu której następuje utrudniony przepływ krwi. Przyczyną zakrzepowego zapalenia żył jest powstający w żyłach skrzep, który najczęściej tworzy się w obrębie kończyn dolnych. Zakrzep powstający w głęboko położonych naczyniach krwionośnych całkowicie lub częściowo zatyka je, hamując prawidłowy przepływ krwi. Zakrzepowe zapalenie żył głębokich może występować w każdym wieku, lecz najczęściej dotyczy osób po 60. roku życia. Niebezpiecznym powikłaniem zakrzepowego zapalenia żył jest zator tętnicy płucnej.

Zobacz film: "Co to jest zakrzepica żył głębokich?"

spis treści

1. Przyczyny zakrzepowego zapalenia żył głębokich

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich powodowane jest zwolnionym przepływem krwi w naczyniach żylnych. Dochodzi wówczas do aktywacji krzepnięcia krwi i powstania zakrzepu w miejscu, w którym normalnie nie powinien on się pojawić. Zakrzepowe zapalenie żył pojawia się w wyniku długiego leżenia w łóżku, na przykład po zabiegu operacyjnym, po złamaniu kości udowej lub miednicy, w trakcie wyczerpującej choroby, takiej jak zawał serca czy udar mózgu, a także podczas długiego przebywania w pozycji siedzącej. Dotyczy to zwłaszcza długich podróży samolotem (gdzie dodatkowo niekorzystnie działają zmiany ciśnienia ) i długą jazdę samochodem. Wszystkie podróże, które trwają ponad 4 godziny kwalifikują się do zastosowania profilaktyki przeciwzakrzepowej.

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich ma często poważne następstwa, istotne jest więc pilne rozpoznanie i leczenie tego schorzenia. Zakrzepica podłożem do powstania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Istnieją także sprzyjające temu czynniki. Należą do nich: wiek powyżej 60. roku życia, otyłość, palenie tytoniu, przyjmowanie żeńskich hormonów płciowych - estrogenów, rozległe urazy, zabiegi operacyjne, długotrwałe leżenie w łóżku, długie siedzenie, ciąża, choroba nowotworowa oraz zawał serca i antykoncepcja.

Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)
Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)

Zakrzepica żył głębokich ma często poważne skutki, dlatego pilne jest rozpoznanie tego schorzenia. Często...

zobacz galerię

2. Objawy zakrzepicy

Trzeba wiedzieć, że nie zawsze występują wszystkie objawy przy zakrzepicy. Często obecne są tylko niektóre z nich, a niekiedy zakrzepowe zapalenie żył głębokich może początkowo przebiegać całkowicie bezobjawowo, co znacznie utrudnia jego rozpoznanie i zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia poważnych powikłań. Do najczęstszych objawów zakrzepowego zapalenia żył należą ból i obrzęk części ciał. Najczęściej dotyczą kostek, łydek lub ud, co jest wynikiem umiejscawiania się zakrzepów w żyłach kończyny dolnej. W tych przypadkach obrzęk obejmuje całą kończynę poniżej miejsca zatkania żyły i dochodzi aż do palców stopy. Zakrzepowe zapalenie żył głębokich objawia się zaczerwienieniem i zwiększoną czułością obszarów chorobowych, nasileniem bólu przy chodzeniu lub poruszaniu kończyną, bólem przy zginaniu, gorączką i niekiedy przyśpieszoną akcją serca.

Zobacz też:

3. Leczenie zakrzepicy

Głównym celem jest jak najszybsze pozbycie się objawów zakrzepowego zapalenia żył głębokich i przywrócenie prawidłowego przepływu krwi w żyle oraz zabezpieczenie chorego przed zatorem tętnicy płucnej. Zator tętnicy płucnej może powstać w wyniku oderwania się skrzepliny w naczyniach kończyn dolnych i przemieszczenia się jej z krwiobiegiem. Leczenie farmakologiczne zakrzepowego zapalenia żył głębokich polega na podawaniu leków przeciwzakrzepowych, które hamują nieprawidłowe krzepnięcie krwi. Gdy występuje zakrzepowe zapalenie żył głębokich, podaje się także leki trombolityczne, które mają za zadanie rozpuścić zakrzep w żyle. Na zakrzepowe zapalenie żył głębokich aplikuje się też leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i antybiotyki w celu zapobiegania zakażeniu.

Co więcej, na zakrzepowe zapalenie żył głębokich podaje się preparaty heparyny drobnocząsteczkowej, które działają przeciwzakrzepowo i fibrynolitycznie. W leczeniu zakrzepowego zapalenia żył głębokich stosuje się również kompresjoterapię, czyli pończochy lub podkolanówki przeciwzakrzepowe. Jest to również najlepsza profilaktyka przeciwzakrzepowa. Heparyny drobnoczasteczkowe w dawce profilaktycznej podaje się także osobom z czynnikami ryzyka. Wskazaniem ku temu jest także unieruchomienie kończyny, np. w gipsie lub ortezie, a także zabiegi ortopedyczne.

Leczenie operacyjne nie znajduje zastosowania w terapii przy zakrzepowym zapaleniu żył głebokich. Tylko w przypadkach, gdy zakrzepowe zapalenie żył głębokich jest długotrwałe i nawraca z powtarzającymi się zatorami tętnicy płucnej, zakłada się operacyjnie specjalny filtr, który ma za zadanie wychwytywać oderwane części zakrzepu płynących z żył kończyn dolnych. Aby zapobiec zakrzepowemu zapaleniu żył głębokich należy unikać długiego leżenia w łóżku bez ruchu, wykonywać ćwiczenia poprawiające krążenie, podczas długich podróży wykonywać ćwiczenia kończyn i zaprzestać palenia.

Następny artykuł: Objawy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.